Çiftlik Bank’ta yeni iddianame: 2 bin 608’er yıla kadar hapis cezası istendi

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın ve yöneticileri hakkında, 130 şikayetçi bulunan 75 sayfalık yeni bir iddianame kabul edildi. Toplam 17 şüpheli hakkında, 2 bin 608’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yeni bir dava açıldı.

İddianamedeki yeni şikayetçi olanların 2 milyon 278 bin 393 lira zarara uğratıldığı belirtildi.

Mehmet Aydın, Fatih Aydın ve Cengiz Samur’un da aralarında bulunduğu 17 şüphelinin “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından 784’er yıldan 2 bin 608’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabul etmesinin ardından yeni bir dava açıldı. Mahkemenin ilerleyen günlerde yeni davaya ilişkin duruşma tarihi vermesi bekleniyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ilk iddianamede, aralarında Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 kişinin “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, 3 bin 672 kez “Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” yine 3 bin 672 kez “Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor. Bu iddianameye ilişkin yargılama ise halen devam ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin