Çiçekleriyle meşhur Keukenhof Park

MURAT KANİ, KEUKENHOF

Avrupa´nın Çiçek Bahçesi Keukenhof kapılarını yaklaşık iki ay boyunca ziyaretçilere açacak. Dünyada tek olan Keukenhof, uzun yıllardır Hollanda’nın en popüler yeri oldu.

1949´da Hollanda lale soğanlarının gösterimi için oluşturulan bahçede, her bahar 7 milyondan fazla lale açıyor. Keukenhof her yıl çoğunluğu yabancı turistler olmak üzere 900 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Hollanda’nın güneyinde Lisse kenti yakınlarındaki Bahçe’nin bu seneki teması ise Altın Yüzyıl. Son yüzyıla damgasını vurmuş laleler çeşitli eserler ile resmedilecek. Çiçek soğanı ihracatı hedeflenerek kurulan bahçe günümüzde turist akınına uğramakta ve turizmden önemli bir gelir elde edilmekte. Hollanda tarım ve gıda maddeleri ihracatında Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci, dünya sıralamasında ise ABD ve Fransa’dan sonra üçüncü durumda.

Bir renk cümbüşü içindeki dünyanın bu en fazla fotoğraf çekilen parkında, gezinti yollarının uzunluğu 15 kilometreyi geçmekte. Hemen her gün bir etkinliğin yapıldığı Keukenhof ta, ağırlıklı çiçek türü olarak 4,5 milyon lalenin her renk ve türünü görmek mümkün. Parkta ayrıca 2,500 ağaç bulunuyor. Keukenhof’ta ziyaretçiler parkın yanındaki ırmaktan hareket eden motorlarla kanallar arasında lale tarlalarını da dolaşabiliyorlar.

Park içinde yer alan Oranje, Nassau, Beatrix, Juliana ve Wilhelm Alexander adı verilen pavyonlarda ise, türlerinin en güzel örneklerinden oluşan yüz binlerce değişik çiçek sergilenmekte. İçinde bulunan minik kulübelerde lale soğanları ve farklı cins çiçek tohumları satılmakta, ayrıca kafeleri ve restoranlarıyla insanın tüm gününü çiçekler arasında salına salına dolaşarak geçirmesi için her türlü konfor da düşünülmüş.

Keukenhof 23 Mart ile 21 Mayıs tarihleri arasında açık. Haftanın her günü 08:00-19:30 arası ziyaret edilebilir.

lale 4 lale 3 lale 2

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin