CHP’li vekil, TİT imzalı tehdit mesajlarını Soylu’ya sordu: Tedbir aldınız mı?

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, İzmir Bornova’daki bazı evlerin pencerelerine ‘Türk İntikam Tugayı (TİT)’ imzalı tehdit mesajlarının bırakılmasını TBMM gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması talebiyle soru önergesi veren Polat, “Mesajlarda, atık toplayanların ve simit satanların PKK’lı oldukları iddia edilerek ‘Bunlara bir şey verenler ve simit satın alanlar bu ikazımıza uymazlarsa öldürülecektir’ yazılı notların bırakılması mahalle sakinleri arasında paniğe yol açmıştır” dedi.

Mahalle sakinleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde vatandaşların tedirginliğini dile getirdiğini söyleyen Polat, Soylu’yu göreve davet ederek şu soruları yöneltti:

“Olaydan bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Gerekli tedbirler alınmış mıdır? Örgüte herhangi bir operasyon yapılmış mıdır? Yapıldıysa kaç kişi tutuklanmıştır? Tutuklananlardan kaç kişi hüküm giymiştir? Türk İntikam Tugayı örgütünün faaliyetlerinin önlenmesi adına bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?”

“MİT ‘isim paravan’ dese de TİT eylemlerine devam ediyor”

TİT adlı örgütün, 1970’li yıllarda Kıbrıs’ta solculara yönelik suikast girişimleriyle duyulduğunu belirten Polat, “Örgüt 12 Eylül Darbesi’nin ardından ortadan kaybolmuştu. Ergenekon davası ile adını tekrar duyduğumuz örgüt daha önce de Madımak Katliamı, Akın Birdal suikastı, Özgür Radyo çalışanlarının tehdit edilmesi, Agos gazetesine tehdit içerikli e-posta gönderilmesi ve Diyarbakır’da 10 kişinin öldüğü bombalı saldırının üstlenilmesi olaylarında karşımıza çıktı” ifadelerini kullandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ergenekon Davası’nda mahkemeye gönderdiği bilgi yazısında “TİT isminin aşırı milliyetçi unsurlar tarafından paravan olarak kullandığı” ifadesini hatırlatan Polat, şöyle devam etti:

“Milli İstihbarat Teşkilatı, örgütün solcu kesimin korkutulması amacıyla aşırı milliyetçi unsurlarca kullanıldığını ve örgütün merkez komitesinin oluşmadığını ismin paravan olarak kullanıldığını söylediyse de, TİT yurt çapında eylemlerine devam ediyor. Örgüt en son Bornova ilçesi Tuna Mahallesi sakinlerine gönderilen tehdit içerikli mesajlar ile karşımıza çıktı.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin