CHP’li Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu: AKP’nin 5. yargı paketi siyasi bir manevra

CHP İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, AKP’nin 5. yargı torba teklifini eleştirdi. Kaboğlu, yargı paketinin sınırlı değişikliklerle reform yapıyormuş algısı yaratmayı hedefleyen siyasi bir manevra olduğunu söyledi.

AKP’nin torba yargı paketi olarak getirilen 2/3911 esas sayılı ‘İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine Adalet Komisyonunda başlandı. 54 maddeden oluşan teklif, sekiz kanunda değişiklik getirerek, TBMM’nin 27. dönemindeki 51. torba teklifi olarak ele alınıyor.

CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, teklifle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Evrensel’in haberine göre teklifin, Türkiye’nin içinde bulunduğu genel siyasi bağlamdan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Anayasa Komisyonu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, teklifin icra ve hacizle ilgili çok sayıda teknik düzenleme içermesine karşın, yürütmenin yargı üzerine koyduğu siyasi haczin, AKP’nin sözde yargı reformu paketlerinde görmezden gelinmeye devam ettiğini belirtti. Kaboğlu, AKP’nin torba teklifinin, icra başmüdürünün atanması ve görev ve yetkilerinin belirlenmesini ve yine öngördüğü kimi düzenlemelerin ilk bir buçuk yıl içinde hangi il veya ilçede, ne zaman uygulanacağını belirleme yetkisini Adalet Bakanlığına bıraktığını ve bu şekilde, bir kez daha, Anayasa’nın ihlali suretiyle, yasamaya ait yetkilerin tek adamın yürütmesiyle gasbedilmek istendiğini vurguladı.

AKP’nin torba teklifinin, önceki “yargı paketleri”nde olduğu gibi, adalet sistemi ve yargıyla ilgili ivedi ve yapısal sorunların çözümüne yönelik olarak hiçbir adım atmayan, yargı üzerindeki yürütme vesayetini tehdit etmeyecek kapsamdaki sınırlı değişikliklerle reform yapıyormuş algısı yaratmayı hedefleyen siyasi bir manevra olduğunu belirtti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin