CHP’li Öztrak: Yine ‘arka kapı’dan eldeki rezervler yakılıyorsa hesabını sorarız!

CHP’nin ekonomi kurmaylarından ve parti sözcüsü Faik Öztrak hükümetin ekonomi yönetimini sert sözlerle eleştirdi. Ekonominin bugünkü duruma gelmesinin tek sorumlusunun Erdoğan olduğunu söyleyen Öztrak, “Eğer bugün kamu bankaları eliyle, arka kapı operasyonlarıyla, eldeki emanet rezervler de yakıldıysa, bunları da 128 milyar doların üzerine koyar, hesabını da sizden sorarız.” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden almasının ardından Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybını değerlendirdi. Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

KÜÇÜK ORTAĞININ AĞZINA BİR PARMAK BAL ÇALDI

“İktidarın küçük ortağının ağzına bir parmak bal çaldı. Sarayın sadık bekçisinin kongresinde elini güçlendirdi. Hafta sonu da kendi partisinin kongresine giderken bir parmak balı da kendi partisinin içindeki çeşitli kanatların ağzına çalmayı unutmadı. 10 yıl önce kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’ni tek bir imzayla fesh etti bir gecede. Yetmedi faiz sebep enflasyon sonuç safsatasına ideolojik körlükle inanan kesimleri memnun etmek için de daha 4,5 ay önce atanan Merkez Bankası Başkanı’nı gece yarısı kurban etti. Faizleri sanki kendisinden habersiz artırmış gibi, başkanı görevden aldı. Böylesine keyfi bir yönetim, Dünyanın neresinde var? Dünyaya pes dedirten bu tür ucubelikler ancak, Cumhur ittifakının adını Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi koyduğu, ucube tek adam vesayet rejiminde var.”

TÜRKİYE UCUBE REJİM ELİNDE ANAYASAL BİR DEVLET OLMAKTAN ÇIKTI

“Kibrinin esiri olmuş Erdoğan şahsım hükümetinin elinde Türkiye yönetilmiyor oradan oraya savruluyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti ucube rejim elinde anayasal bir devlet olmaktan çıktı. Kağıt üstünde anayasası olan bir devlet haline geldi. Keyfilik, kuralsızlık had safhada. Erdoğan vesayeti altındaki Meclis Başkanı’nı ve vesayeti altındaki Yargı’yı araç olarak kullanarak önce bir milletvekilinin vekilliğini düşürdü sonra da Anayasa Mahkemesi’ne bir parti için kapatma davası açtı.”

ERDOĞAN’A MERKEZ BANKASI BAŞKANI DAYANMIYOR

“Dün gece yarısından itibaren piyasalar, bir kez daha yangın yerine döndü. Dolar Asya piyasalarında 8 lira 40 kuruşa kadar çıktı. Kamu bankalarının hazine birimleri 4,5 ay aradan sonra, yeniden fazla mesaiye başladı. Piyasalara damat usulü arka kapıdan müdahale söylentileri, yeniden konuşulur oldu. Faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çektikten iki gün sonra, Türk Lirası’nın tek bir günde dolar karşısında yüzde 10’un üzerinde değer yitirmesine sebep olmak. Yüksek faizle milleti ezerken, Türk parasını pul etmek, milleti pahalılığa ezdirmek, görülmemiş bir beceriksizliktir. Bunun müellifi de, sorumlusu da, Erdoğan’ın şahsım hükümetidir. Şahsım hükümeti sebep, buhran, sonuçtur. 10 Temmuz 2018’de göreve başlayan Erdoğan şahsım hükümeti, bugün 987. gününü doldurdu. Bu 987 günde Erdoğan’a, Merkez Bankası Başkanı dayandırmak mümkün olmadı.”

BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDİLECEKTİ, O ZAMAN BAŞKAN NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

“Erdoğan en son bu hafta sonu, dördüncü Merkez Bankası başkanını atadı. Yani Erdoğan, her 246 günde bir, Merkez Bankası Başkanı değiştirdi. Son başkan sadece 132 gün koltuğunda oturabildi. Erdoğan; İlk başkanı faizi indirmediği için halletti. İkinci başkanı faizi artırmadığı için halletti. Üçüncü başkanı faizi artırdığı için halletti. Dördüncü başkanı da faizleri indirsin diye getirdi. Madem önceki başkanın bıraktığı yerden devam edilecekti, o zaman başkan neden görevden alındı?”

BU MİLLETİN ÇARÇUR EDİLECEK, BİR 128 MİLYAR DOLARI DAHA KALMADI

“Bu milletin çarçur edilecek, bir 128 milyar doları daha kalmadı. 12 Mart itibariyle, Merkez Bankası’nın döviz bilançosu, 43 milyar dolar açık veriyor. Sayelerinde Merkez Bankası’nın kasasında, kendine ait dövizi kalmadı. Hepsi emanet, yani başkasına ait. Bugün Dolar kurunu 7,80’lerde tutabilmek için, birileri yoğun şekilde döviz satıyor. Ama doların ateşi düşmedi. Çok açık söyleyeyim. Eğer bugün kamu bankaları eliyle, arka kapı operasyonlarıyla, eldeki emanet rezervler de yakıldıysa, bunları da 128 milyar doların üzerine koyar, hesabını da sizden sorarız. Ayrıca sabah bakanların açıklamalarına baktık döviz kasası açık verirken, çok ciddi sonuçları olacak ‘sermaye kontrolü’ gibi şüyu vukuundan beter fikirleri öyle kamuoyunun önüne çıkıp rahat rahat telaffuz etmeyin.”

SORUMLUSU ERDOĞAN

“Bugün döviz piyasasındaki yangın, milletimizin cebini yakıp kavuruyorsa, bebebi kayınpeder damat ikilisinin emsali olmayan beceriksizlikleridir. Biz buharlaşan 128 milyar doların hesabını sordukça, Erdoğan; ‘Başınıza damat kadar taş düşsün’ diyerek, beddua etmişti. Bedduası tuttu, ne yazık ki milletin başına, damat kadar hatta damattan daha büyük taş düştü. Bunun sorumlusu da Erdoğan’ın kendisidir.”

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin