CHP’li Enis Berberoğlu’na müebbet, Erdem Gül ve Can Dündar’a 15’er yıl hapis istemi

Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Ankara TemsilcisiErdem Gül ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “silahlı terör örgütüne, üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Berberoğlu’na müebbet hapis isteyen savcı, Erdem Gül ve Can Dündar’a 15 yıla kadar hapis talep etti. Mahkeme davayı 1 Mart’a ertelerken gazeteci Soner Yalçın için de zorla getirme kararı verdi.

 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Erdem Gül, Enis Berberoğlu ve avukatları ile MİT Müsteşarlığı avukatı katıldı. Mahkeme bir önceki duruşmada Berberoğlu hakkında 1 Eylül 2016’da “Cemaatin CHP İmamı” başlıklı bir köşe yazısı kaleme alan gazeteci Soner Yalçın’ın tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

Yazıyı kaleme alan Soner Yalçın duruşmaya katılmadı. Duruşma savcısı Yeşilkaya da Yalçın’ın gelmemesine karşın mütalaasının hazır olduğunu, soruşturmanın genişletilmesi talebinin olmadığını belirtti.

Bunun üzerine Berberoğlu’nun avukatlarından Zeynel Öztürk söz alarak gazeteci Yalçın’ın zorla getirilmesini istediklerini söyledi. Avukat Öztürk, dosyaya sunulan telefon sinyallerine ilişkin HTS kayıtlarını inceleyip beyanda bulunmak için süre talep ettiklerini kaydederek, “Savcının dosya tekemmül etmeden, ara kararlar ifa edilmeden ve Yargıtay’daki bekletici mesele yapılan dosya  karara çıkmadan alelacele mütalaasını sunmasını anlayamadık. Hukuk adına tereddütlerimiz oluştu.” diye konuştu.

Berberoğlu’nun avukatlarından Yiğit Acar da, “Mütalaanın dosyadaki eksiklikler giderilmeden sunulmasını anlamış değiliz. Adil yargılanma ilkesine şüphe düştüğü kanaatindeyiz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin