CHP’den belediye başkanlarına ‘atama’ uyarısı: Yanlış yapanın arkasında durmayız

CHP Parti Örgütü ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı

Türkiye’de işsizlik sorunu giderek artarken, iktidar kanadının yakınlarını belediye ve kamuda liyakatı esas almadan gerçekleştirdiği atamalara CHP’li bazı belediyelerin de katılması tepki çekti.

CHP’liler arasında ‘whatsapp gruplarında’ dolaşan listelerde bazı belediye başkanlarının yakınlarını ‘özel kalem’, ‘danışman’ ve ‘müdür’ olarak atadığı belirlendi. CHP Genel Merkezi, söz konusu belediye başkanlarının uyarılarak kararlarını gözden geçirmesini istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yakınlarını belediyede işe başlatan CHP’li başkanların uyarıldığını belirtti. CHP Genel Merkezi’nin, yanlış yapanların arkasında  durmayacağını ifade eden Salıcı, “Belediye başkanları bu kararlarını yeniden gözden geçirecektir” dedi.

‘Seçim öncesi verdiğimiz söz var’

Cumhuriyet gazetesine açıklama yapan Salıcı, disiplin sürecinin başlatılmadığını ancak belediye başkanlarının alacağı karara göre yetkili kurulların harekete geçeceğini söyledi.  Salıcı şöyle konuştu: “Biz bu seçimi 31 Mart’ta kazandık. İstanbul’da da 23 Haziran günü yüzde 54 ile tarihi bir başarıyla Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçildi. Ancak bizim seçimlerin öncesinde topluma verdiğimiz bir takım sözler vardı.

Belediye başkanları kampında da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu hem sözlü hem de yazılı olarak ‘Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyun. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan işi ehline verme kuralını her atamada göz önünde bulundurun’ dedi. Bu ülkenin vicdanını temsil eden ve herkesi kucaklayan bir siyaset yürütürken seçim öncesi söylediğimiz sözlerin dışında hareket etmeyiz.”

TEPKİ ÇEKEN ATAMALAR

– Aydın Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, kardeşi Eralp Atay’ı Sağlık İşleri Müdürü olarak atadı.
– Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın damadı Başkan Yardımcısı oldu. 
– Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, oğlu Efe Uygur’u genel müdür olarak atadı.
– CHP’li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Şengel, kuzenini belediyede sekreter yaptı.
– Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, amcasının oğlunun eşi Nuriye Kayalar’ı özel kalem ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapıldı.
– Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, halasının eşi İrfan Aras’ı başdanışman yaptı.
– Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kardeşi Zafer Köse’yi özel kalem müdürü yaptı.
– Adana Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, damadı Ahmet Erdal Şenyurt’u özel kalem müdürü atadı. 
– Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in kuzeni Ercan Çetin, satın alma müdürü, kayınbiraderi Tolga Solmaz’ı ise Kültür Müdürü yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin