CHP’de olağanüstü kurultay için imza krizi

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye en yakın isimlerden CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay çağrısı yaparak, “Noter huzurunda imzalar toplanmaya başlandı. Şu ana kadar toplanan imza 100’ü geçti, gerekli imza sayısına (634) ulaşacağımızı düşünüyoruz “ açıklamasıyla muhalefet partisi tekrar karıştı.

Bu girişim karşısında CHP yönetiminde ilk tepki Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi. Tezcan, olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayanların yeterli sayıya ulaşamayacağını söyledi.

CHP’li Yaşar Tüzün, ‘kurultay çağrı heyeti’ olarak parti meclisi üyesi Gaye Usluer, Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, Karasu İlçe Başkanı Nurhan Aydın, gençlik kolları üyesi Deniz Kahraman’la birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kurultay için ilk imzaların atılmaya başladığını söyleyen Tüzün, “Sabah saat 08.30’dan itibaren kurultay delegelerimiz notere koşarak giderek imzalarını vermeye başlamıştır. Olağanüstü kurultay için şu ana kadar toplanan imza 100’ü geçti, gerekli imza sayısına (634) ulaşacağımızı düşünüyoruz. Burada çağrı heyeti olarak sembolik olarak duruyoruz. ‘Demokrasi, Değişim ve Umut Kurultayı’ için imza atanlara şimdiden teşekkür etmek istiyorum” dedi.

CHP’de seçimli ‘olağanüstü kurultay’ toplanması için parti tüzüğü gereği 630’a yakın imzanın noter aracılığıyla genel merkeze iletilmesi gerekiyor. Kurultay çağrısı yapacak delegelerin 15 günlük sürede yeterli imzayı toplaması şart. İmzaların, 15’inci günün bitiminden itibaren yedi gün içerisinde genel merkeze teslim edilmiş olması gerekiyor. Eğer olağanüstü kurultay yapılmazsa, CHP’nin 36’ncı kurultayı Şubat 2019’da yapılacak.

CHP YÖNETİMİ İLK TEPKİ: “YETERLİ İMZAYI TOPLAYAMAYACAKLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan muhalefetin girişimiyle ilgili açıklama yaptı.

Parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay talebi ile imza toplamaya başlamasını değerlendiren Tezcan, “Tüzükteki hüküm bellidir. Yüzde 51 imza toplanırsa kurultayın toplanması bir tüzük emridir. Bizim edindiğimiz izlenim bu imzanın toplanamayacağı yönündedir. Parti tabanının önemli bir bölümü şu anda Olağanüstü Kurultay’ın doğru olmadığını ifade ediyor ve kurultay delegelerinin imza verme konusunda güçlü bir iradesi yok. Olağanüstü Kurultay isteyen arkadaşlar da var. Yeterli sayıya ulaşıp ulaşamayacağını 15 gün içerisinde görürüz. Tüzüğün dışında adım atmayacağız” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin