CHP ve İYİ Parti anlaştı; işte ittifak kararı alınan büyükşehirler

CHP ve İYİ Parti 31 Mart yerel seçimleri için anlaşma sağladı. İki parti ittifakı 27 il için el sıkışarak tamamladı. 22 büyükşehirin 12’sinde CHP, 10’unda ise İYİ Partili adaylar yarışacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak görüşmelerinde pürüz çıkan konuları görüşmek ve anlaşmaya nihai şeklini vermek üzere bu sabah bir araya geldi. Sonrasında ise ortak basın açıklaması yaptı.

Görüşmeyi yürüten iki partiden dört parti yöneticisine teşekkür eden ve kendilerini ‘kahraman’ olarak niteleyen Kılıçdaroğlu “Onlar uzun bir çaba gösterdi. Bize hazır bir liste getirdiler. Bu dört arkadaşımıza hepinizin adına teşekkür ederim. Son derece mutluyum, sayın genel başkana da hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

‘Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler’

Akşener de müzakerecilere teşekkür ederken, “Türkiye adına ortak çıkarların olabileceğini bu arkadaşlarımız sağlamış oldular. Zaman zaman intiharın eşiğine geldiler” diye espri yaptı.

İYİ Parti 11, CHP 16

Anlaşma 22’si büyükşehir 27 ili kapsıyor. Bu illerin 16’sında CHP 11’inde İYİ Parti aday çıkaracak. Uzun süre müzakere edilen ancak anlaşmazlık çözülmeyen Muğla’nın Bodrum, Ankara Etimesgut ilçesinde iki parti de aday çıkaracak.

Yine anlaşmazlık noktalarından Ankara Gölbaşı ve Gaziantep’te ise İYİ Parti aday çıkaracak. Üsküdar ise CHP’ye bırakıldı.

Üzerinde anlaşılan büyükşehirlerin listesi

Adana: CHP

Ankara: CHP

Antalya: CHP

Aydın: CHP

Balıkesir: İYİ Parti

Denizli: İYİ Parti

Eskişehir: CHP

Gaziantep: İYİ Parti

Hatay: CHP

İstanbul: CHP

İzmir: CHP

Maraş: CHP

Kocaeli: İYİ Parti

Kayseri: İYİ Parti

Konya: İYİ Parti

Malatya: CHP

Manisa: İYİ Parti

Muğla: CHP

Sakarya: İYİ Parti

Samsun: İYİ Parti

Tekirdağ: CHP

Trabzon: İYİ Parti

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin