CHP milletvekilinden 500 liralık banknot iddiası

Merkez Bankası tarafından bankalara gönderilen ATM’lere küçük kupürlü banknot yerleştirme talimatının telaş ve çaresizliği gösterdiğini savunan CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, ”500 ya da bin liralık yeni banknotlara hazırlık yapılıyor.” dedi.

200 LİRA YETMİYOR

Markette ve pazarda filenin 200 liraya bile dolmadığını, küçük kupürlü banknotlarla yapılan ödemelerde de tomarla para ödendiğini dile getiren Toprak, ”Yükselen enflasyonla pula dönüşen en yüksek kupürlü banknot da yetersiz hale geldi. 500 ya da bin liralık yeni banknotlara hazırlık yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Sözcü’ye konuşan Erdoğan Toprak, liradan altı sıfır atmakla övünen AKP iktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ve enflasyonun çift hanede olmasının, en yüksek değerdeki 200 liralık banknotu da pula dönüştürdüğünü vurguladı. Toprak, ”Daha yüksek kupürlü banknot basma ihtiyacı doğdu.” dedi.

Erdoğan Toprak şunları söyledi: ”Nakit alışverişlerde artık file 250 liradan aşağı dolmuyor. Bu hayat pahalılığında küçük kupürlü banknotlar, cüzdanlarda değersiz kağıt para kalabalığına dönüştü. Değeri kalmayan 100 veya 200 liralık banknotların kullanımı da arttı. Piyasada tedavüldeki banknotların yüzde 50’yi aşan bölümü bu banknotlardan oluşuyor. Yükseliş hızı bu şekilde sürdüğü takdirde yakında 500 hatta 1.000 liralık banknotların tedavüle sokulması kaçınılmazdır.” diye konuştu.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin