Chelsea; Avrupa futbolunun oyuncu tedarikçisi

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Fenerbahçe facia geçen ilk devrenin ardından ara transferi fırsat bilip Victor Moses’i kadrosuna kattı. Kanarya, Nijeryalı oyuncu için Chelsea ile1,5 yıllığına kiralık sözleşmesi yaptı. Fenerbahçe, kadrosunu güçlendirmek için Chelsea’nın kapısını çalan ilk kulüp değildi. İngiliz kulübünün Avrupa’nın çeşitli takımlarında kiralık oynayan tam 42 oyuncusu var. Yanlış okumadınız kırk iki oyuncu!

Haziran 2003’te Chelsea yeni bir sahiple tanışıyordu. Bu isim Rus milyarder Roman Abramovich’ti. Chelsea’yı satın alarak dikkatleri üzerine çeken Abramovich, Rusya’nın yeni zenginlerindendir. Yaklaşık 8 milyar dolarlık şahsi serveti olan Abromovich, Rusya’nın ikinci, Forbes’e göre Dünyanın 49., Sunday Times’e göre ise Avrupa’nın 19. zengini olarak karşımıza çıkıyordu. Paranın gücünü arkasına alan Chelsea, hemen transfer piyasasının baş aktörlerinden biri oluyordu.

Chelsea tarihi artık Abramovich’ten öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılıyordu. Abramovich’ten önce iflasın eşiğine gelen Chelsea 2002-03 sezonunda transfere bir kuruş para harcamazken, 2003’te Rus milyarderin kulübü satın almasıyla 169 milyon Euro’luk transfere imza atıyordu. Crespo, Mutu, Makelele, Veron ve Duff gibi Avrupa futbolunun ünlü isimler birer birer Chelsea kadrosuna katılıyordu. 2004-05 sezonunda 50 yıl sonra Chelsea yeniden şampiyon oluyordu. Bir anlamda harcanan milyonların ilk meyvesi sadece bir yıl sonra alınmış oluyordu.

Chelsea her sezon transferde aşırı harcama geleneğini hala devam ettiriyor. Gerçi son dönemde Arap sermayesini arkasına alan Manchester City ve Paris Saint Germain (PSG) gibi iki rakibi var. Tabi bir de Avrupa futbolunun geleneksel güçlü kulüpleri Real Madrid, Barcelona, Juventus, Bayern Münih ve Manchester United’i de bu listeye eklemek gerekir. Ancak hiçbir kulüp transfer piyasasında Chelsea gibi hovarda ve bonkör davranmıyor. Rakiplerinin transfer edeceği oyuncuları daha çok ücret ödeyerek kadrosuna katmakta bir beis görmüyor. Kadroya katılan oyuncuların sayısı arttıkça çare olarak kiralama yolu seçiliyor.

Ara transferin son dakikalarında Chelsea, Lucas Piazon’u İtalya Serie A takımlarından Chievo’ya gönderiyordu. Böylece Piazon, Chelsea’nın çeşitli takımlarda kiralık oynayan 42. oyuncusu oluyordu. Yine bu ara transfer döneminde Real Madrid’den temmuz 2017’de 60 milyon Euro’ya kadroya katılan Alvaro Morata, Atletic Madrid’e kiralık gitti.

Listede bulunan bazı kiralık oyuncuların durumu ise farklı. Chelsea, gelecek vaat eden bazı oyuncuları transfer ediyor fakat hemen kadrosuna katmıyor. Kendisini geliştirmesi için ya satın aldığı kulübe ya da bir başka kulübe kiralık olarak gönderiyor. Bu isimlere en iyi örnek Christian Pulisic. Borussia Dortmund formasını giyen genç yıldız 64 milyon Euro’ya geçtiğimiz günlerde transfer edildi. Ancak Pulisic, sezon sonuna kadar Dortmund’da kiralık oynamaya devam edecek. Chelsea kadrosuna sezonun bitimiyle katılacak.

Chelsea’nın kiralık gönderdiği oyuncu ve kulüpleri

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin