Cezayir ordusu, Buteflika döneminin bittiğini açıkladı

Abdülaziz Buteflika,20 yıldır devlet başkanlığını yürütüyordu.

Cezayir’de haftalardır devam eden Abdülaziz Buteflika karşıtı gösteriler sonunda ordu devreye girdi. Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, başkanlık koltuğunun artık boşaldığının duyurulmasını istedi.

Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah’ın 45 gün süreyle başkanlık görevini yürüteceği açıklandı.

Euronews’in haberine göre, Cezayir Genelkurmay Başkanı Salah, cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa’nın 102’nci maddesinin uygulanmasını istedi. Bu madde, “Cumhurbaşkanının ciddi ve sabit hastalığından dolayı görevlerini yerine getirmesinin tamamen imkansız” olduğu durumlarda uygulanıyor.

Genelkurmay Başkanı: Anayasa ve hukuka uygun adım atılacak

Salah, televizyondan yaptığı basın açıklamasında ülkenin içinde bulunduğu kriz durumundan çıkmak için Cezayir halkının taleplerine cevap verileceğini kaydetti. Genelkurmay Başkanı, önümüzdeki dönemde de anayasaya ve hukukun üstünlüğüne saygı çerçevesinde adımlar atılacağını ifade etti.

Cezayir’de 1999’da yönetime gelen ve dört dönemdir yönetimde olan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika’nın cumhurbaşkanlığı için bir kez daha aday olması ülke genelinde protesto gösterilerine yol açtı.

Buteflika, 11 Mart’ta sürpriz bir kararla 18 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini duyurmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin