Cezaevleri buz kesti; kaloriferler yanmıyor, sıcak su yok, battaniyeler toplandı

Silivri’deki cezaevlerinde ‘tadilat’ yapıldığı gerekçesiyle yaklaşık 1 aydır kaloriferler yanmıyor, sıcak su verilmiyor. Söz konusu cezaevlerinde yakınları bulunun onlarca insan seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor. İddiaya göre birden fazla battaniye verilmediği gibi, fazla olan battaniyeler de toplanıyor. Yetkililer ise bugüne kadar konuyla ilgili hiç bir açıklama yapmadı.

Cezaevlerindeki hak ihlalleri bununla da sınırlı değil. Nakil talepleri uyduruk gerekçelerle reddediliyor, market ihtiyaçlarının yarısı ancak karşılanıyor. Revire çıkmak ise mucize!

  • “Bugün görüşebildik babamla. Silivri Cezaevi, kış mevsiminde kalorifer sistemini tamamen değiştirmeye karar vermiş. Sorduğumda öğrendim, öncesinde bir ay kadar sıcak su da akmamış zaten. Bir haftadır iki günde bir akmaya başlamış. Lütfetmişler.”
  • “Eşim Silivri 5noluda kalıyor. Kasım ilk hafta arıza var gerekçesi ile kaloriferlerin açılmadığını birkaç güne açılacağı bildirilse de bugün 22 Kasım, hâlâ kaloriferler açık değil ve sıcak su yok. Hastalık yetmedi soğuktan mı öldürülmeye çalışılıyor”
  • “Kardeşim bugünkü görüşte ‘Ne olur sesimizi duyurun; bir haftadır sıcak su yok, soğuk suyla duş alıyoruz, battaniyeyle oturuyoruz, kalorifer yanmıyor’ dedi. Dün battaniyelerin de birini almışlar. Silivri 8 Nolu’da kalıyor. Kurmay öğrenciyken tutuklandı.”
  • “Silivri 3 Nolu Ceza İnfaz Kurumunun yeni idaresi kanun tanımaz bir despotlukla mahkumlara yine eziyet ediyor. Kış ayında kaloriferleri yanmaz mı bir cezaevinin? Yanmıyor! Dilekçeler yok ediliyor. İnsanların eşyalarına keyfi olarak el konuyor.”

Yukarıda aktarılan mesajların tamamı Silivri cezaevlerinde yakınları bulunanlara ait. İddiaya göre cezaevi yönetimi kış aylarına girerken kalorifer sisteminde tadilat yapmaya karar vermiş. Dolayısıyla 1 aydan fazla bir süreden beri cezaevlerinde kaloriferler yanmıyor. Binlerce tutuklu, bu gibi havada yaşamaya çalışıyor.

Sorun sadece kalorifer de değil. Tutuklulara sıcak su da verilmiyor. İnsanlar kış günü, buz gibi havada soğuk suyla duş almak zorunda kalıyor. Ayrıca fazla olan battaniyeler de toplanıyor. Kalorifer yok, sıcak su yok ancak buna rağmen insanların ellerindeki fazladan bir battaniye de alınarak zulmediliyor.

Söz konusu sorunun ne zaman çözüme kavuşturulacağı konusunda hiç bir açıklama yok.

NAKİL TALEBİ GEREKÇESİ REDDEDİLİYOR

Kalorifer sorunu sadece Silivri’ye has değil. Türkiye’nin bir çok yerinde aynı problemin yaşandığı belirtiliyor. Yozgat T Tipi Cezaevi’nde oğlu tutuklu bulunan bir anne, “Oğlum Yozgat T Tipi’nde. Km uzakta, nakil yapmıyorlar. Öğlen 1’e kadar su var. Akşam 10’a kadar kesik. Çamaşırları kendileri yıkıyor, çarşafları bile. Yemekler yetersiz. Kantinde de yeterli gıda yok. Bu şartlarda hastalıklar artar. Lütfen duyurun.” diyor.

YETKİLİLER KAPI DUVAR

Söz konusu sorunlarla ilgili cezaevi yönetimine yapılan başvurular da ‘yok’ sayılıyor. Yönetim hiç bir dilekçeyi işleme koymuyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri de konuyla ilgili bugüne kadar tek kelime bile açıklama yapmadı. Zira açıklama yapmaya gerek görmüyor!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin