Cezaevindeki Nazlı Ilıcak: “Dışarıda hayat devam ediyor, ben mezarda izliyor gibiyim”

Uluslararası Af Örgütü basın koordinatörü Beril Eski, gazeteci Çağlar Cilara’nın YouTube kanalındaki ‘Onuncu Köy’ programında soruları cevaplandırdı. Programda Türkiye’deki cezaevlerindeki gazeteciler konuşuldu.

Hapis yatan gazetecileri tek tek ziyaret eden Beril Eski, programda gördüklerini ve yaşadıklarını anlattı. Yazdığı köşe yazılarından dolayı müebbet hapis cezasına çarptırılan Nazlı Ilıcak’ı da ziyaret eden Eski, Ilıcak’ın görüşmesinde kendisine, ‘dışarıda hayat devam ediyor, ben mezarda izliyor gibiyim.’ dediğini iletti. Ilıcak’ın şaşkın olduğunu söyleyen Eski, “Bana Adalet Bakanlığı reform paketlerini sordu, dışarıdaki hayatı merak ediyor. Üzgündü, ağladı. Torunlarını özlüyor. Suçlamaları çok zayıf görüyor. Delillerin zayıf olduğunu anlattıklarını ama bir anlamı olmadığını söyledi. Torunlarına bu durumu anlatmakta zorlandığını belirti. Destek çıkılmamasında dolayı kırgın.” ifadesini kullandı.

Silivri Cezaevinde Ahmet Altan’ı da ziyaret ettiğini anlatan Eski, “Altan’ın morali iyiydi. Orayı yatılı okul olarak görüyor. Günlük okumalarını ve sporunu yapıyor. Her şeyin düzeleceğini inanıyor. Ben Anayasa Mahkemesi’nin kararından önce konuşmuştum. Fakat Anayasa Mahkemesi tam da basın özgürlüğü gününde hakkında olumsuz karar verdi.” dedi.

Beril Eski, Bakırköy Cezaevi’nde Nazlı Ilıcak dışında Büşra Erdal da dahil 6 gazeteci ile görüştüğünü söyledi. Silivri Cezaevi’nde de Eren Erdem, Ahmet Altan ve Yakup Çetin ile görüştüğünü belirtti. Eski Türkiye’de gazetecilik faaliyetlerinde dolayı 143 gazetecinin cezaevinde olduğunu aktardı. Programda Basın Özgürlüğü gününde Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı broşürler de konuşuldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin