Cezaevinde göz göre göre bir ölüm daha: Halime Gülsu öğretmen vefat etti

Mersin’de yapılan ev baskınıyla gözaltına alınan ev hanımları ve üniversite öğrencisi kızlar arasında yer alan ingilizce öğretmeni Halime Gülsu, bugün cezaevinde hayatını kaybetti. Hastalığına rağmen tedavisi yapılmayan ve ısrarlı tepkiler görmezden gelinerek tahliye edilmeyen Halime Gülsu’ya gözaltı ve cezaevi süceçlerinde ilaçlarının verilmediği de medyaya yansımıştı.

5 Şubat’ta terör polisleriyle operasyon yapan Mersin Emniyeti, mağdur ailelere yardım için içli köfte yapıp satarak gelir sağlayan 80 ev hanımını gözaltına alınmış, 20 Şubat’ta da tutuklanmışlardı. Bu paraları eşleri cezaevinde olanlara vermekten tutuklanan kadınlara gözaltındayken yapılan işkence ve başlarını açtırma girişimleri gündeme gelmişti.

80 kadın arasında bulunan ve sistemik lupus eritemazus hastalığı olan Halime Gülsu’ya 15 günlük gözaltı sürecinde ilaçlarının verilmediğini kardeşi sosyal medya üzerinden yetkililere ve kamuoyuna duyurmaya çalıştı. Ancak bu çığlığı duyan yetkili çıkmadı. Halime Gülsu cezaevindeyken 25 Nisan’da hastaneye götürüldü. Gülsu, rahatsızlığından dolayı 20 Şubattan sonra iki kez komaya girdi, bir defasında da diliboğazına kaçtı. Tüm bunlara rağmen cezaevinde tutulmaya devam edildi.

21 kişilik koğuşta durumu giderek ağırlaşan Halime Gülsu, bugün sabaha yakın cezaevinde vefat eti. Gelişmeyi, kardeşi Zübeyr Gülsu sosyal medya üzerinden şu ifadelerle duyurdu: ‘Kardeşim Halime Gülsu bu gece vefat etti… Başımız sağolsun… Bir hesap daha ahirete kaldı, sorumluluğunu yerine getirmeyenlere hukuk önünde allahın izniyle hesap soracağız…’

Zübeyr Gülsu: Annemin hala haberi yok, yurt dışındayız gidemiyoruz, içimiz yanıyor

Halime Gülsu’nun kardeşi, Twitter hesabından şu bilgileri de paylaş: ‘Babam 2.5 sene önce vefat etti, şimdide gözümüzün nuru biricik kızkardeşimiz devlet tarafından hiçbir suçu olmadığı halde cezaevine konuldu ve bilinçli birşekilde ölmesine göz yumuldu. Elimiz kolumuz bağlı, yurtdışındayız cenazesine gidemiyoruz, annemin hala haberi yok. İçimiz yanıyor.’

İrfan Gülsu, kızkardeşinin nasıl ölüme mahkum edildiğini anlattı 

İrfan Gülsü, kızkardeşi öğretmen Halime Gülsu’yu emniyet, savcılık ve cezaevi yetkililerinin nasıl ölüme mahkum ettiğini Fatih Akalın’a anlattı. Ağabey Göksu, daha yargılanmamış bir insanın cezalandırıldığını söyledi. Halime öğretmenin raporunu ‘kaybeden’ yetkililerin, ‘rapor yok’ bahanesiyle Halime Gülsu’ya ilaçlarının verilmediğini, bu sebeple kardeşi komaya girince hastateye götürüldüğünü adeta ölmesi için çaba harcandığını vurguladı.

HALİME GÜLSU TOPRAĞA VERİLDİ

Mağdur ailelere yardım ettiği için yargılanmadan cezaevine atılan ve ilaçları verilmeyerek ölüme mahkum edilen Halime Gülsu öğretmen, Mersin’de toprağa verildi.

TANRIKULU, ADALAT BAKANINA SESLENDİ: VEBALİ BOYNUNUZA

Aktivist, hukukçu, insan hakları savunucusu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevinde ölümlere ve zulümlere sessiz kalan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Twitter hesabından şöyle seslendi: ”Halime Gülsu’nun tabutu… 20 Şubatta tutuklanmıştı. Hastaydı, ilaçları verilmedi, tedavi edilmedi ve yaşamını yitirdi. Cezaevinden morga, ordan toprağa! Binlerce hasta tutuklu var ölüm eşiğinde olan; sorularımıza, telefonlarımıza yanıt vermiyorsunuz, vebali boynunuza…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin