Cezaevi görüşünde çıplak aramaya maruz kalan kadın, sinir krizi geçirip bayıldı

İstanbul’da Silivri 3 No’lu Cezaevi’nde tutulan oğlunun görüşüne giden Cemile Karakaş, çıplak aramaya maruz kaldı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre sinir krizi geçiren kadın bayıldı.

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen İstanbul’daki Silivri 3 No’lu L Tipi Cezaevi’nde, oğlunun görüşüne giden Cemile Karakaş çıplak aramaya maruz kaldı. Yaşananlara dair konuşan Karakaş, 28 Ekim’de oğlu Hamgin Karakaş’ın görüşüne gittiği sırada uygulamaya maruz kaldığını ve baygınlık geçirdiğini aktardı. Karakaş, “Tutanak kesmesinler diye sustum ama kaldıramadım, bayıldım. Bayıldığımda yanımda bulunan tutukluların aileleri, suyla ayılttılar beni. Oğlumun beni o halde görmemesi için gücümü toplayıp ayağa kalktım. Daha sonra onlarca gardiyan beni ve diğer aileleri sürükleyerek dışarıya attı.” dedi.

YAŞAMLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Son 3 aydır Silivri 3 No’lu Cezaevi’nde tutuklular üzerinde yoğun baskının olduğunu söyleyen Karakaş, çocuklarının yaşamından endişelendiklerini anlattı. Karakaş, şunları söyledi: “Evlatlarımızın yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz. 28 Ekim’den beri oğlumla görüşemiyorum. En son konuştuğumda bana, ‘Anne burada çıplak arama yapılıyor. Ayakkabılarımızı çıkarıp sallamamız isteniyor. Askeri sayım yapılmak isteniyor. Bize ‘terör kimliği’ dayatması yapılıyor. Telefon görüşüne çıktığımızda oradaki gardiyana tekmil vermemiz isteniyor. Ayrıca sizlerle Kürtçe konuşmamız istenmiyor. Dışarıda ailelere bu baskıyı uygulayan devlet, içeride bizlere neler yapıyor siz düşünün’ dedi.”

SESİMİZİ TÜM DÜNYA DUYSUN

“Sesimizi tüm dünya duysun. Ellerinizi evlatlarımızın üzerinden çekin. Bu baskılar son bulsun. Öcalan ve tutuklular üzerindeki tecrit kalksın. Artık kan ağlıyoruz. Yemeğimiz, uykumuz kalmadı. Tüm tutukluların aileleri bir araya gelip bunun için mücadele etmeli.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin