Çevre için kıyasıya yarış

MURAT KANİ, UTRECHT

Hollanda’da yapılan Ulusal 9. Çevre ve Sürdürebilirlik Olimpiyatı’nda (INESPO), 20 okuldan 150 öğrencinin geliştirdiği birbirinden ilginç 45 proje yarıştı.

Cosmicus Vakfı’nın, Utrecht şehrinde organize ettiği INESPO’ya katılan öğrenciler, jüri üyelerine kendilerini ispatlamak için geliştirdikleri çevreye duyarlı projelerini stantlarda tek tek anlattı.

EN BAŞARILI 10 PROJE SEÇİLDİ

Hollanda Cosmicus Vakfı Koordinatörü Yasin Çelik, etkinliğin uluslararası ayağının olacağına dikkat çekerek, kıyasıya bir yarış yaşandığını ve Hollanda’yı temsil edecek 10 projenin belirlendiğini söyledi. Cosmicus Vakfı ve İNESPO Başkanı Alaattin Erdal, 2017 yılının eylül ayında uluslararası olimpiyatları organize edeceklerini belirtti. Bunun için şu ana kadar 30’un üzerinde ülkeden 170’i aşkın projenin müracaatta bulunduğunu kaydetti.

GELECEĞİNİN BİLİM ADAMLARI

İNESPO Juri Başkanı Jacques Reijniers, elemelere katılan tüm okul ve öğrencilerin cesaretleri ile dereceye girdiklerine dikkat çekti. Reijniers, “10 projeyi seçmekte gerçekten zorlandık. Her proje birbirinden güzeldi. Hollanda’nın geleceğinin bilim adamları bu tür olimpiyatlardan çıkacak.” dedi.

Cosmicus Vakfı Tavsiye Kurulu Üyesi Herman Wijffels ise, “Cosmicus Vakfı  Hollanda eğitimine, Hollanda devletine ve topluma büyük katkılar yapıyor. Benimde tavsiye kurulu üyesi olduğum Cosmicus Vakfı öncülünde Utrecht şehrimizde öncelikle bu olimpiyata medeni cesaretini gösterip katılan okul ve öğrencileri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılan Utrecht Belediye Başkan Yardımcısı Lot van Hooıjdonk, birbirinden güzel ve kreatif 45  projeye Utrecht şehrinde ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirdi. Hooijdonk, “Çocuklarımızın çevreye duyarlı projeleri ile öne çıkmaları bilim adına bizi umutlandırdı. Bizatihi projeleri yakından görme fırsatım oldu. Hollanda’nın her şehirlerinden gençler hemen hemen burada idi. Utrecht böyle güzel bir çevre olimpiyatı olan İNESPO’ya ev sahipliği yapmaktan onur duydum. Bu projeler aslında dünyanın ve Hollanda’nın geleceğine yönelik projeler. Ben çevreci bu projeleri ve organize heyetini her zaman destekliyor ve şehrimizde görmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin