Çevre Bakanı Kurum: Marketlere, file ve bez torba mecburiyeti getiriyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, marketlere koyduğu poşet yasağından sonra file ve bez torba bulundurma mecburiyeti getiriyor. Bez torba ve file de poşet gibi müşteriye ücret karşılığında verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşet kullanımında geçen yılın ilk 10 gününe göre yüzde 65’lik azalma yaşandığını belirterek, tüm marketlerde bez torba ve file uygulamasını zorunlu hale getireceklerini söyledi.

BAKAN KURUM BALIKESİR’DE AÇIKLADI

Balıkesir Valiliğinde basın açıklamasında bulunan Bakan Kurum, 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetleri ücretli hale getirdiklerini hatırlattı. Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen ‘Sıfır Atık’ projemiz var…

Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili bir yönetmelik yayınladık. Bu çerçevede poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler.”

FİLE VE BEZ TORBALAR DA POŞET GİBİ ÜCRETLİ OLACAK

Kurum ardından konuyu bez torba ve file konusuna getirerek şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar.”

POŞET KULLANIMINDA YÜZDE 65’LİK AZALMA

Ocak ayının ilk 10 gününe bakıldığında naylon poşet kullanımının geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azaldığını ifade eden Bakan Kurum, “Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin