Çevik Bir, hastaneye sevk edildi: Alzheimer iddiası araştırılıyor

28 Şubat Davası kapsamında verilen hapis cezaları onandıktan sonra tutuklanan ve yaklaşık 10 aydır cezaevinde tutulan emekli general Çevik Bir, Alzheimer iddiasıyla hastaneye sevk edildi. Çevik Bir’in, kendisini ziyarete gelenleri bile tanımadığı belirtiliyor. Adli Tıp Kurumu, çeşitli sağlık sorunları yaşadığı belirtilen, yaşları 74 ile 90 arasındaki tutukluların cezaevinde kalabileceklerine dair rapor vermişti.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, tutuklu generallerden ikisini ziyaret etti. Sertel, İzmir Buca 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile görüştü. Sertel, 83 yaşındaki Bir ve 82 yaşındaki Doğan’ın ciddi sağlık problemleri yaşadığını söyledi.

ÇEVİK BİR ALZHEIMER OLDU

Çevik Bir’in sağlık durumunu üzüntü ile anlattı. Bir’in Alzheimer (bunama) hastalığına yakalandığını gözlemleyen Sertel, şunları söyledi:

  • Hücrede kalıyor. Gittiğimde kendimi tanıttım. “Ben seni tanıyorum, çok eski dostumsun” dedi. Oysa daha önce hiç görüşmedik, ilk kez tanışıyoruz. Bana infaz koruma memurlarını göstererek, “Kendime personel ayarladım, bana bakıyorlar. Sadece onlara güveniyorum” dedi.
  • Bulunduğu yerin ne olduğunu bile anlamlandıramayacak duruma gelmiş. Her hafta eşi ziyarete geliyormuş. Kirlenen kıyafetlerini değiştirmek için vermek istemiyormuş. Cezaevi görevlileri elbiselerinin temizlenip, ütülendikten sonra getirileceğini söylemesine rağmen vermek istemiyor.
  • “Ben onları giyiyorum, lazım” diyor. Gazete ve kitap okumuyor. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olarak maçları ve spor haberlerini yakından takip eden birisiyken şimdi televizyonu bile açmıyor. Televizyonu sorduğumda, “Çok karışık şeyler anlatıyorlar, kapattım.” diyor.
  • Ağır Alzheimer ilaçları kullanıyor. İnfaz koruma memurları kendisi ile yakından ilgileniyor. Ama doktor kontrolünde, ailesinin yanında kalması gerek. Durumu çok ağır. Zayıflamış, bitkin, dünya ile ilişkisini tamamen kesmiş. Yemek verilmese yemeyecek, su verilmese içmeyecek halde. Cezaevinde bir dakika bile kalmaması lazım.

SERTEL ADALET BAKANI’NA MEKTUP YAZDI

Atila Sertel, cezaevi ziyaretinin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a bir mektup yazdı. Mektubunda durumu anlatan Sertel, Çevik Bir’in doktor kontrolünden sonra denetimli serbestlik kapsamında ev hapsine alınmasını talep etti. Sertel, sözlerini “Ben bir insan olarak görevimi yapıyor ve bu mektubu size yazıyorum. Takdir sizlerindir.” diye tamamladı.

AVUKATI İNFAZ ERTELEME BAŞVURUSU YAPTI

Çevik Bir’in avukatı Ümit Kara, infaz erteleme talebi ile başsavcılığa başvurdu. Kara, dilekçesinde, Çevik Bir’in avukatı ve kardeşini bile tanıyamaz halde ileri demans hastası olduğunu vurguladı.

ÇEVİK BİR HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Tüm bu girişimlerin ardından Çevik Bir 21 Haziran 2022’de İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Jandarmanın yoğun güvenlik tedbirleri altında hastanede tutulurken, ziyaretçi girişine izin verilmiyor. Uzman doktorlar, Çevik Bir’in sağlık durumu hakkında araştırma ve teşhis işlemlerine devam ediyor.

HALEN CEZAEVİNDE TUTULANLAR VE YAŞLARI

28 Şubat Davası kapsamında cezaevlerinde tutuklu bulunan diğer 13 emekli generalin isimleri ve yaşları şöyle: Ahmet Çörekçi (90), İlhan Kılıç (90), Vural Avar (84), Çetin Saner (83), Çetin Doğan (82), Hakkı Kılınç (82), Aydan Erol (82), Fevzi Türkeri (81), Yıldırım Türker (81), Cevat Temel Özkaynak (77), Erol Özkasnak (76), Kenan Deniz (74), İdris Koralp (74).

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin