Ceren son olmayacak!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Ordu’da 20 yaşındaki Ceren Özdemir’in evinin önünde kalbinden bıçaklanarak öldürülmesi birçok soruyu da beraberinde getirdi. Öncelikle katil zanlısı Özgür Arduç, nasıl olup da açık cezaevinden kaçtı? Suç makinası olan ve 12 sabıka kaydı bulunan zanlının yakalanması için ne yapıldı? 23 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan ve ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçu hükümlüsü Arduç, 3 gün boyunca neden yakalanamadı? Şiddeti olaylarını önlemek için gündeme gelen ‘elektronik kelepçe’ uygulaması neden potansiyel katiller için değil de siyasi suçlular için kullanılıyor?

Soruların iki muhatabı var; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül… Ancak bugüne kadar iki bakandan dişe dokunur tek bir açıklama bile gelmedi. Süleyman Soylu, katil zanlısının nasıl olup da yakalanamadığını açıklamak yerine, “Eleştiriler kızımızı geri getirmeyecek!” demekle yetindi. Abdulhamit Gül ise topu Ordu Başsavcılığı’na attı. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada ise ‘açık cezaevleri’nde dış güvenlik uygulamasının olmadığı söylendi. Yani ‘kaçmış’ olması normaldi!

Kadın cinayetlerinin son örneği Ordu’da yaşandı. Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir, bir cani tarafından hem de evinin önünde kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ordu Başsavcılığı’nın konuya ilişkin açıklamasına göre şüpheli Özgür Arduç, 2005 yılında işlemiş olduğu ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçu ve işlediği diğer suçlar nedeniyle toplam 23 yıl 79 ay 148 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Şahsın cezası, 15 Ağustos 2005’ten itibaren çeşitli ceza infaz kurumlarında aralıksız olarak infaz edildi. Açıklamaya göre 28 Ekim 2019 tarihinde Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’na alındı. Ve Arduç, 1 Aralık 00.15 sularında kurumdan firar etti.

ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA GEZDİ

Başsavcılık, firarın tespitinin hemen ardından ‘yakalama’ kararı çıkardıklarını söylüyor. Ancak Emniyet’ten şahsın nerede arandığı, bulunması için ne yapıldığı konusunda hiç bir açıklama yapılmadı. Buna karşılık, katil zanlısının 3 gün boyunca Ordu’nun caddelerinde cirit attığı görülüyor! Katil zanlısı, kendi ifadesine göre üç gün boyunca silah almak için para bulmaya çalışmış, bulamayınca bir iş yerinden bıçak çalmış ve öldürebileceği kurbanlar aramış!

İKİ BAKAN SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ!

Şahsın firar ettiği cezaevinden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sorumlu. Konu kendisine soruldu. Gül, hesap vermek yerine topu Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’na attı. “Soruşturma açıldı, gerekli açıklama yapılacaktır.” dedi. Başsavcılık ise sadece yukarıda aktarılan açıklamayı yapmakla yetindi.

EMNİYET, YAKALAMAK İÇİN NE YAPTI?

Firardan sonra zanlıyı yakalaması gereken Emniyet ise Süleyman Soylu’nun başında bulunduğu İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Soylu da hesap vermekten çok uzak! Aksine, şahsın elini kolunu sallayarak Ordu’nun caddelerinde gezmesine rağmen 3 gün boyunca nasıl yakalanamadığını açıklamak yerine ‘eleştirilere’ tepki gösterdi. Yapılan eleştirilerin ‘Ceren’i geri getirmeyeceğini söyledi! Aileye başsağlığı diledi…

2018’DE 440, 2019’UN 11 AYINDA 430 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinin sayısı her geçen yıl daha da arttı. 2015’te 303, 2016’da 328, 2017’de 409 kadın öldürülürken, 2018 yılında 440 kadın cinayete kurban gitti. Bu sayı 2019’un ilk 11 ayında ise en az 430 olarak kayıtlara geçti. Sadece Kasım ayında 39 kadın öldürüldü.

ELEKTRONİK KELEPÇE AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR

Kadın cinayetlerinin, toplumsal şiddet olaylarının azaltılabilmesi için iktidarın yapacağı şeyler var. Fakat AKP’nin inadı nedeniyle Türkiye’de kadın cinayetlerinin, şiddet olaylarının önüne geçilemiyor. ‘Elektronik kelepçe’ uygulaması uzun zamandır kadınları korumak, şiddeti önlemek için değil, siyasi suçluların cezalandırmak için kullanılıyor.

2 YILDIR SAYI 600’E ÇIKACAK!

Bakanlıklar arasındaki protokol gereği her yıl şiddet gören 150 bin kadını korumak için ayrılan elektronik kelepçe sayısı sadece 30! Kontenjanın 2 yıldır 600’e çıkarılacağı söyleniyor ancak AKP rejimi bunun için hiçbir somut adım atmıyor. Kadınlar ölüyor, AKP izliyor. Siyasi iktidar, kelepçe uygulamasını amacına uygun olarak şiddeti önlemek için kullanmak yerine siyasi davalarda insanları tutsak etmek için tercih ediyor.


Cevap bekleyen sorular?

  • Hakkında 23 yıl 79 ay kesinleşmiş hapis cezası olan bir kişi nasıl açık cezaevine nakledildi?
  • Şahsın firarının ardından emniyet, ‘yakalama’ kararı sonrası ne yaptı, şahsı nerelerde aradı?
  • Şahıs 3 gün boyunca Ordu caddelerinde keşif yapıp, kurban ararken nasıl yakalanamadı?
  • Psikolojik sorunlar yaşadığı ve psikopat olduğu belli olan bir şahıs, hangi raporla ‘açık cezaevine’ nakledildi?
  • Açık ceza infaz kurumları, firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmayan kurumlardır. Psikopat olduğu belli olan bir şahıs, nasıl açık cezaevine nakledildi?
  • Elektronik kelepçe uygulaması neden potansiyel katiller için değil de siyasi tutsaklar için kullanılıyor?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin