Cerattepe davasına gidenler çoraplarına kadar 6 kez arandı

Artvin’in Cerattepe Mevkii’nde Cengiz Holding’e verilen ‘Olumlu ÇED’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi talebiyle açılan Türkiye’nin en büyük doğaya sahip çıkma davasında karar duruşması yoğun güvenlik önlemleriyle başladı.

Bugün Rize adliyesinde görülen davaya gitmek için Artvin’den yola çıkanlar, yol boyunca altı ayrı noktada durdurularak arandı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, dernek avukatı Bedrettin Kalın ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın da eşlik ettiği konvoyun önü, ilk olarak Artvin köprü mevkiinde polis ekibi tarafından kesildi. Kimlik kontrolü ve araç aramasıyla bir süre bekletilen grup daha sonra yola devam etti. Araçları kontrol edilen Artvinliler, çoraplarına kadar da arandı.

Polislerle görüştükten sonra açıklama yapan CHP Artvin milletvekili Bayraktutan, “Burada en ufak bir sorun olur ve bir kişinin burnu kanarsa, bunun sorumlusu siyasi iktidardır. Büyük bir bölüm duruşmaya yetişemeyecek. Artvin’de OHAL koşulları uygulanıyor. Mahkemenin kararının ne olduğunu herkes biliyor. Mahkemeden bir beklentimiz yok. Buradan çıkacak kararın bir önemi de yok. Nihai karar Artvin halkının kararıdır. Artvin halkı kararını vermiştir.” dedi.

cerattepe5

Fotoğraflar: DHA

cerattepe6

cerattepe2

AVUKATLAR DAVADAN ÇEKİLDİ

Rize İdare Mahkemesi’nde bu sabah başlayan Cerattepe’de madencilikle ilgili karar duruşmasında, Yeşil Artvin Derneği, davanın müdahilleri ve avukatlar, olağanüstü hal şartları nedeniyle mahkeme heyetinin kararını tarafsız olarak veremeyeceği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunarak davadan çekildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin