Cenazeleri toprağa verildi, geriye bu fotoğrafları kaldı

Mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden Güloğlu kardeşlerden geriye, birbirlerine sarıldıkları fotoğrafları kaldı.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde PKK’lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Ayaz (8) ve Nupelda Güloğlu (4) kardeşlerin cenazeleri gözyaşlarıyla toprağa verildi. Cenazede konuşan Alevi Dedesi Zeynel Batar, “Olaya sebebiyet verenlere bin kere lanet olsun. Bu masumlara kıyanlara lanet olsun.” dedi.

Ovacık’ın Bilgeç köyü kırsalındaki Çakılyayla mezrasında dün Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşler hayvan otlatırken, teröristlerce tuzaklanan patlayıcı infilak etti. Patlamada yaralanan iki kardeş, kaldırıldığı hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ndeki otopsilerinin ardından bugün teslim alınarak Ovacık’taki Munzur Baba Cemevi’ne getirildi.

YANYANA DEFNEDİLDİLER

Cenazeye, Vali Tuncay Sonel, HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenazede konuşan Alevi Dedesi Zeynel Batar, “Olaya sebebiyet verenlere bin kere lanet olsun. Bu masumlara kıyanlara lanet olsun.” diye konuştu. Alevi dedesinin okuduğu ağıtın ardından cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Güloğlu kardeşler, Çakmaklı köyü mezarlığında yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi. Ayaz ve kız kardeşi Nupelda Güloğlu’dan geriye, pazar günü birbirlerine sarılırken çekildikleri görüntüler kaldı.

TUNCELİ BAROSU: MAYINLAR TEMİZLENSİN

Tunceli Barosu’ndan yapılan açıklamada bölgedeki mayınların temizlenmesi istendi. Açıklamada, “İlimizin can ve mal güvenliğini ağır şekilde ihlale uğratabilecek bir mayın gerçekliği de var. Ülkemizin, Birleşmiş Milletler’e (BM) 2004 yılında sunduğu raporlara göre Tunceli’de 10.557 kara mayını/anti-personel mayını bulunmaktadır. Bir belirlemede bulunalım, Türkiye’de sınır illeri hariç en fazla mayının bulunduğu il Tunceli’dir. Ülkemizin de taraf olduğu anti-personel mayınlarının imhasına dair Ottowa Sözleşmesi hükümleri yerine getirilerek bu anti-personel mayınları imha edilmeli ve gerek sözleşmeden ve gerekse hukukumuzdan kaynaklı gerekli tedbirler alınmalıdır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin