Hizmet hareketi mensuplarının öldürülmesine yardım eden muhbir ve katillere ‘vatan ödülü’ skandalı!

15 Temmuz sonrası Hizmet Hareketi yakınlarına yönelik başlatılan hukuksuz cadı avı, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir aşamaya geçirildi. Hizmet Hareketine yakın kişilerin bulunmasına veya öldürülmesine yardım eden kişilere ‘Vatan Ödülü’ verildiği ortaya çıktı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, ihbarda bulunanlara veya bu kişilerin öldürülmesine yardım edenlere verilen ödülün miktarını İçişleri Bakanlığı bünyesinde; Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının üyelerinden oluşan komisyon belirliyor. Nihai onayı ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu veriyor. Ödemeler ise il valilikleri tarafından nakden yapılıyor. Bu kişilerin kimlikleri ise saklanıyor.

Söz konusu haberde, PKK ile birlikte Hizmet Hareketi mensuplarından arananlar listesinde yer alan kişilerin öldürülmesine ya da yakalanmasına yardım eden vatandaşların tek tek ödüllendirildiğini yazıldı. Gazete, “Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre şimdiye kadar 249 kişiye 19 milyon 547 bin lira ödeme yapıldı. İçişleri Bakanlığı, bu vatanseverlerin kimliklerini titizlikle koruyor.” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte fiziki ve teknik takibi altındaki kişilerle ilgili paylaşılan bilgilerde de ödül verildi. Ancak ödül miktarını komisyon belirledi. Bu kapsamda güvenlik güçleri sadece 1 kez ödüllendirildi.

HİZMET HAREKETİNİ DE KAPSADI

Arananlar liste son olarak bu yıl şubat ayında güncellendi. Başlarına toplam 66 milyon 900 bin lira ödül konulan 12’si kırmızı, 1’i turuncu, 61’i ise gri kategoride arananlar listesine girdi. Bu kapsamda PKK’dan 672, Hüzmet Hareketi’ne yakın isimlerden 342, sol örgütlerden 119, dini istismar eden örgütlerden ise 75 kişi “terörden arananlar” listesinde yer aldı. Son güncellemeyle bütün kategorilerde arananların sayısı bin 208’e çıktı. Bu listelerde yer alan ve öldürüldükleri iddia edilenler ise yılbaşından itibaren “etkisiz hale getirilenler” adı altında yayımlanmaya başlandı.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin