Celal Ülgen: Kavala ve Demirtaş ‘başkanlığı’ desteklemedi, o nedenle tahliye edilmiyorlar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Osman Kavala’nın tek tutuklusu olduğu toplamda 52 kinin yargılandığı ‘Gezi Davası’nda ara kararını açıklayan mahkeme, Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. ‘Müebbetle’ yargılanan Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de tutuklanmıştı.

Avukat Celal Ülgen, iş insanı Osman Kavala’nın neden tahliye edilmediğiyle ilgili çok önemli bir bilgi paylaştı. Halk TV’de yayınlanan Ayşenur Arslan’ın sunduğu ‘Medya Mahallesi’ programında konuşan Ülgen’in anlattıklarına göre Kavala’nın tutuklanmasının ve tahliye edilmemesinin en önemli sebebi, geçmişte Erdoğan’ın ‘başkanlığına’ destek vermemesi hatta engel olmaya çalıması.

ERDOĞAN’IN KİNİNİN KAYNIĞI NE?

Ayşenur Arslan’ın, Erdoğan’ın Osman Kavala ile ilgili ‘Soros artığı’ vs. gibi sözlerini hatırlatıp, “Sizce neden Erdoğan bu konuda bu kadar inatçı, ısrarlı?” sorusu üzerine Celal Ülgen, şunları anlattı:

“Tam üstün bastınız. Bunu açıklamak lazım. Erdoğan’ın hedefinde yazgısı kaderi eşit olan iki hedef var. Bu ki hedefin birbirine bağlılığı var bir noktada. Birisi Osman Kavala, diğeri HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş.

“SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ”

(…) Öcalan’la İmralı Cezaevi’nde yapılan bazı görüşmeler MİT tarafından tutanaklarla tespit ediliyor. MİT tutanaklarına yansıyan bir görüşme sırasında Süreyya Önder’in, “Kavala’nın selamını getirdim. Siz başkanlığı destekleyeceğinizi söylüyorsunuz. Kavala ‘bu başkanlık sisteminin despotizme gideceği konusunda çekincelerini bildirdi’ diyor. Bu tutanak da daha sonra Erdoğan’ın önüne konuluyor. Öcalan ‘Hayır, biz başkan olarak Erdoğan’ı destekleyeceğiz’ diyor.

Burada devreye Selahattin Demirtaş giriyor. Grup toplantısında kürsüye çıktı ve “Recep Tayyip Erdoğan! HDP var oldukça seni başkan yaptırmayacağız.” diyor ve iniyor. İşte bu nedenle hem Kavala’nın hem de Demirtaş’ın tutuklanması ve tahliye edilmemesinin temel nedenidir.”

Selahattin Demirtaş, 17 Mart 2015’te yaptığı grup konuşmasında Erdoğan’a hitaben, “Seni başkan yaptırmayacağız. Seni başkan yaptırmayacağız. Seni bakan yaptırmayacağız.” demişti. Demirtaş da 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Demirtaş’ın tutukluluğunun üzerinden de 5 yıl geçti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin