Ceberrut devlet!

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Ceberrut yönetimler için maymuncuk gibi bir silahtır ‘iç düşmanlar’. Pek çok faydası vardır. Misalen, toplumu, zihinleri denetler, muhalif sesleri susturup sindirir. Bunların hepsi “Hain” diskuruyla rahatlıkla icra edilir.

Dünün elitist ve Kemalist iktidarları bunu uyguluyordu, günümüzün siyasal İslamcıları… Aynı mantık, hatta daha eşed bir şekilde yürürlükte.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Memleketi hukuksuz, demokrasisiz, hürriyetsiz yönetmeye kalkanlar için çok işe yarıyor bu maymuncuk; muhaliflerini, seni eleştirenleri ve hatta hesaplaşmak istediğin eski dostlarını ‘vatan haini’ olarak yaftala, düşmanlaştır ki onlardan kurtulmak için kullanacağın her türlü aracı meşrulaştırabilesin…

Dediğim gibi yeni bir buluş ya da aygıt değil bu. Yaklaşık bir asırdır uygulanan, tutmuş ve işleyen bir yöntem. Bidayetinden beri vatandaş hep ‘hain’ ilan edildi yönetenler tarafından bu ülkede. Edenlerle beraber, edilenler de zaman zaman değişkenlik gösterdi, hepsi bu.

Vaktiyle Kürt’tür, Alevi’dir, komünisttir, dindardır, liberaldir, işadamıdır, gazetecidir filandı… Fark etmiyor kimliği ve referansı.

Ceberrut devlet uygun bir konjonktürde bunları veya yeni keşfettikleri başkalarını vatan haini ilan eder. Dünün ‘hainleri’ bakarsınız iktidar olmuştur, ama ‘devlet geleneğini’ bozmazlar; ötekiler yine haindir.

Ve fakat, normal bir ülkede ‘iç düşman’ olmaz.

Bu bir nefret söylemi: Ayrımcılık ve bölücülüktür. Düşmana karşı savaşırsınız, şiddet kullanırsınız, fiziken yok etmeye çalışırsınız onları.

Bu savaş dilini, bütün çağrıştırdıklarıyla siyasetin alanına taşımak hukuksuzluğa, demokrasisizliğe kılıf hazırlamaktır. İç düşmanlar değil, eşit vatandaşlar vardır ve her bir vatandaş, bu devletin esas kurucu unsurudur. Onun seçtiği yönetenlerin vazifesi de vatandaşları düşman ve hain ilan etmek değil, onlara hizmet etmektir.

Başta Erdoğan ve minik ortağı Bahçeli, önüne gelene hain diyor artık.

Şüphesiz hafızasızlığına güveniyor toplumun.

Hatırlamıyor kendisinin ve siyaset arkadaşlarının geçmişte nasıl ve neden vatan haini, iç düşman, 1 numaralı tehdit ilan edildiğini. Vatandaşı vatan haini gören bir zihniyet ne demokrat ne özgürlükçü olabilir ne de onun hukukuna saygı gösterir. Sanki ‘iç düşmanlar’, ‘hainler’ olmasa yönetemeyecekler memleketi. Yok, aslında yine yönetirler; ama devleti hukuksuz, hadsiz, hesapsız yönetmek istedikleri için vazgeçmiyorlar önüne gelene bu çirkin iftirayı atmaktan.

Öte yandan korkutarak yönetmek de bir yönetim şekli.

Ve ne yazık ki korkutarak yönetmek, bu devletin genlerinde var ve daha acısı korkutularak yönetilmek de milletimizin genlerinde var yine. Şimdiki yeni sahipleri de aynı yöntemlerle yönetimlerini sürekli kılmaya çalışıyorlar. Otoriterliği neyle, nasıl meşrulaştırabilirsiniz? Önce kendi varlığınızla vatanı, devleti ve geleceği özdeşleştirir, sonra da varlığınıza yönelik sürekli tehdit icat ederek tabii ki. Tehdit varsa, varlığınız tehlikedeyse demokrasi de, hukuk devleti de, özgürlükler de başka bir bahara ertelenebilir. “Şimdi sırası değil, tehlike geçsin de sonra sıra onlara gelecek” dersiniz?

Hatırlıyor musunuz bu söylemi? Çok tanıdık değil mi? Otoriter Kemalizmin dilinin ve yöntemlerinin bu kadar kısa sürede bu kadar kaba biçimde taklidi AKP’nin demokratikleştirici bir güç olmaktan çıktığının bir başka kanıtı.

Tehdit, düşman, hain jargonlarıyla yansıtılan ve inşa edilen zihniyet, siyaseti ve toplumu otoriterleştirir, böyle durumlarda herkesin hizaya girmesi, egemenin yanında durması, susması, eleştirmemesi beklenir. Toplum denetlenir, biçimlendirilir, hizaya sokulur. Hukuk askıya alınır, devlet cadı avcılığına başlar. Ne demokrasi kalır geriye, ne hukuk ve hak. Yıllarca böyle olmadı mı askerî vesayet altında?

İşte bakın hukuk devleti nosyonunun zedelendiği bir ülkeye yabancı sermaye gelmez diyen bir işadamı, saray tarafından hemen ‘vatan haini’ ilan ediliyor.

Vatandaşa hain diyenler, onları temel hakları olan, yönetimi belirleyen, vergileriyle devleti finanse eden temel kurucu unsuru olarak görmüyorlar.

Vatandaş hainse özgürlüğü hak eder mi? Ona adil bir hukuk uygulanır mı? Vatandaşı hain görenler demokrasiyi umursarlar mı? Vatandaş hainse ifade özgürlüğü, seçme ve seçilme hakkı iddia edebilir mi? Vatandaş hainse devlet ona hizmet eder, hesap verir mi? Vatandaş hainse devlet ona neler yapmaz?

Demokratik bir hukuk devletinde iç düşman, vatan haini yoktur, eşit yurttaşlar vardır. Hain, iç düşman sözlerini pelesenk etmişlerden, zihnine kazımışlardan hâlâ demokrasi bekliyorsanız, bekleyin; onlardan demokrasi beklediğiniz için sizin de hain ilan edilmeniz yakındır.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. Kaleminize sağlık. Teşekkürler.
  Geçenlerde bir arkadaş ortamında şöyle bir konuşma geçti aramızda: “Geçen 6 yılda yani malum 15T tezgahından sonra önemli birşey fark ettik. Başımıza gelen olaylardan önce, bu ‘hain’ kelimesini ne kadar rahat kullanıyormuşuz, hainleştirme algısına ve yaftalama yarışına ne de çabuk kapılıyormuşuz.” dedik. Kimi açıktan kimi de sessizce onayladı bu yorumu…

 2. Sayın yazar, haklısınız da çözüm nerede? Bu iş biraz da tencere kapak meselesi. Sorunu sadece yöneticilere yüklemek yanlış.
  Bakın, Almanya´da yıllık enflasyon yüzde 6´lara falan çıktı diye bulvar gazeteleri yaygara koparmaya çalışmıştı. Oysa bu Türkiye´nin aylık enflasyonu, o da resmi rakamlara göre.
  Millette tık var mı? Seçimlerde vatandaşın bunun hesabını soracağına inanıyor musunuz gerçekten?
  Türkiye´de olan su ki, gücü eline geçirenler milliyetçilik duygularını okşayarak mali götürüyor. Vatandaşın gönlü okşanır, cebinden çıkan para unutturulmaya çalışılır.
  Dini cemaat ve tarikatlerde de durumun çok farklı olduğu söylenemez – her ne kadar istisnalar olsa da. Oralarda da dini duygular canlandırılır, ama şeyh lider takımının yakınları iyi arabalara biner.
  Laf uzadı. Hesap veren devlet diyorsunuz. Türkiye´de kim hesap veriyor? Veya şöyle soralım: Kim hesap soruyor? Var mı kendi parti, cemaat, grup liderinden hesap sorabilen vatandaş.
  Neyse, bunlar can sıkıcı ve gereksiz şeyler. Gelin biraz rahatlayalım:
  Türkiye büyük devlettir. Satılacak bir karış vatan toprağı yoktur. Yerli tankımız göğsümüzü kabarttı. Mehmetçik hainleri inlerinde vurdu…

 3. Bu yazı ne zaman yazılmış acaba, pek yeniye benzemiyor. Muhtemelen 5-6 yıl önce…
  Hain deme, ötekileştirme, düşmanlaştirma, hatta seytanlastirma, tüm siyaset camiası tarafından ve özellikle de 6-7 yıldır net bir şekilde ülkemizde malum iktidar tarafından yapiliyor. Bu yazı biraz malumu ilam olmuş.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin