Çavuşoğlu: Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk, ekonomilerinin çökmemesi gerekiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyetiyle yaptıkları görüşmede bir takım ‘tavsiyelerde’ bulunduklarını anlattı. Çavuşoğlu, “Türkiye’ye gelmek istediler, bilgi dün akşam geldi, kendilerini davet ettik. Biz Batılılar gibi üst perdeden, ders verir gibi, ön şartlar koşarak değil, önemini anlatarak tavsiyeler verdik. Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor.” dedi.

Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, beraberindeki heyetle temaslarda bulunmak için bugün Türkiye’ye geldi. Katar’dan aktarmalı olarak İstanbul’a gelen Muttaki ve heyet, saat 14.20 sularında yine hava yoluyla Ankara’ya ulaştı ve ardından burada konaklayacakları otele giriş yaptı.

Heyet daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na geçerek Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk yetkililerle bir araya geldi. Bu ziyaret, Taliban ile Türkiye arasındaki ilk üst düzey temas oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Afganistan’daki son durum hakkında Taliban heyetinden bilgi aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Kabil Havalimanı işletmesi ve düzenli uçuşların başlaması için güvenlik konusundaki beklentilerimizi bir kez daha anlattık. Kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık. Uluslararası topluma Taliban’la angajmana girme konusunda önerilerde bulunuyoruz. Tanıma farklı, angajman farklı. Acil insani yardımların ulaştırılması gerekiyor. Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor. Özellikle Afganistan’ın yurt dışındaki paralarıyla maaşların ödenmesi konusunda daha esnek davranmalarını bekliyoruz. Hükümetin daha kapsayıcı olması konusunda tavsiyelerde bulunduk.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin