Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier: Toplu gözaltı ve tutuklamalar endişe verici

Fotoğraflar: AFP

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. İki bakan ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Alman Bakan Steinmeier, Türkiye’de başarısız darbe girişiminin ardından toplu gözaltı ve tutuklamalarla, düşünce özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların Almanya’da yol açtığı endişeleri dile getirdi. Bakan, “Lütfen Türkiye’de bunları ‘kibir, ya da yukarıdan ders verme’ şeklinde algılamayın” diye konuştu.

‘ERDOĞAN’IN SUÇLAMASINI KABUL EDEMEYİZ’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Almanya’nın teröristler ve PKK’lılar için güvenli bir ülke olduğu” şeklindeki açıklamasının kendisini şaşırttığını belirterek, “Bu suçlamayı kabul edemeyiz” dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yönelik olarak da “Kendisine bugün yaptığımız, hiç de kolay olmayan bu görüşme için teşekkür ederim” dedi. Alman Bakan Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, Alman milletvekillerinin İncirlik Askeri Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret edebilmelerinin mümkün olması gerektiğini söylediğini ifade etti.

Fotoğraflar: AFP
Fotoğraflar: AFP
Fotoğraflar: AFP
Fotoğraflar: AFP

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇAVUŞOĞLU, ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANINA DÜŞÜK PROTOKOL UYGULATMIŞ

Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in Türkiye ziyaretini değerlendiren Bild gazetesi, ziyaretin dostluk havasından uzak geçtiği yorumunda bulundu. Gazetenin haberine göre Bakan Steinmeier’in bir gün önce havalimanına gelişinden görüşmeye kadar birçok alanda düşük protokol uygulandı. Gazete, Alman bakanın aracının uçağa yanaştırılmayarak, heyetin otobüsle havalimanı çıkışına götürüldüğünü yazdı.

“Bir dostu ziyaret farklıdır. Çok farklı” ifadelerini kullanan gazete, Steinmeier’in soğuk karşılandığına vurgu yapmak için, “Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier Ankara’da ancak efsanevi Türk misafirperverliği pek hissedilmedi” ifadelerini kullandı.

Steinmeier’ın Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu ile görüşmesini, “Çok kolay bir görüşme olmadı” diye yorumlamasını aktaran Bild, soğukluğun Steinmeier’in havalimanında karşılanmasında başlandığını yazdı.

Steinmeier’in karşılanmasında kırmızı halı olmadığına ve üst düzey karşılama gerçekleştirilmediğine dikkat çeken gazete, Alman bakanın makam aracının da uçağa yaklaşmasına müsaade edilmediğine, Steinmeier ve ekibinin önce otobüsle götürüldüğüne vurgu yaptı.

BAKANIN ARACINA ALMAN BAYRAĞI TAKTIRMAMIŞ

Steinmeier’in resmi temaslarında kullandığı makam aracına Alman bayrağının uygun parça olmadığı gerekçesiyle takılamadığına da değinen Bild gazetesi, “Yapılanların verdiği mesaj çok açık: Türkler kızgın. Çok kızgın” diye yazdı.

Alman politikacı Steinmeier, birçok Avrupalı diplomat gibi Cumhuriyet ve HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklama kararları ve medyaya yönelik baskılara ilişkin Türkiye’yi eleştirmiş, Avrupalı değerler ve demokrasiden uzaklaşıldığı uyarısı yapmıştı.

Fotoğraflar: AFP
Fotoğraflar: AFP

SARAY’A DAVET

Steinmeier bugün Başbakan Binali Yıldırım’la da biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Almanya Dışişleri Bakanı’nı görüşmeye davet ettiği bildirildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı’nın davetini doğruladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Federal Meclis’in kabul ettiği, ‘Ermeni Soykırımı kararı’nı eleştirdi. Çavuşoğlu, Alman-Türk ilişkilerinin en kısa süre içinde ‘eski haline’ kavuşmasını ümit ettiğini de belirtti.

Steinmeier sabah saatlerinde Alman Büyükelçiliği’nde Türk ve Kürt sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de biraraya geldi. Bu görüşmeye gazeteciler, aydınlar ve insan hakları savunucularının katıldığı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin