Çatlı’nın kuzeni Kazakistan fahri konsolosu Halil Uluer kazada öldü

Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli kesiminde Kazakistan konsolosluğuna ait otomobilin devrilmesi sonucu 4 kişi öldü. Kazada hayatını kaybeden Kazakistan fahri konsolosu Halil Uluer’in aynı zamanda Susurluk Kazası’nda ölen Abdullah Çatlı’nın kuzeni olduğu öğrenildi.

Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul istikameti Akmeşe mevkiinde Kazakistan konsolosluğuna ait otomobil, bariyerleri aşarak dijital uyarı tabelasının ayağına çarptıktan sonra devrildi.

Kazanın haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık, jandarma, karayolları ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Kazakistan Cumhuriyeti Nevşehir Fahri Konsolosu ve iş insanı Halil Uluer, eşi Fatma Uluer ve Ahmet Demirhan’ın olay yerinde öldüğü anlaşıldı.

Kazada ağır yaralanan Ayşe Demirhan ise kaldırıldığı özel hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

İKİ KİŞİYİ DARBECİ ASKER İDDİASIYLA REHİN ALMIŞTI

18 Temmuz 2016’da Kapadokya’da turisttik balon gezileri düzenleyen şirketi sahibi olan Halil Uluer, yol soran biri pilot montlu iki kişiyi ‘darbeci asker’ sanıp silah çekerek rehin aldı. Jandarmanın karakola götürüp sorguladığı iki kişi, darbeci olmadıklarının anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

Özel bir havayolu şirketinde pilot olan S.D ile İstanbul İtfaiye Müdürlüğü’nde çalışan arkadaşı F.E.K, yeni aldıkları motosikletleriyle Ankara’ya gitmek üzere 18 Temmuz’da Adana’dan yola çıktı. İki arkadaş Nevşehir’e geldiklerinde, adres sormak için Halil Uluer’in şirketin önünde durdu. Kapıda duran bekçiye Ankara yolunu sormaları üzerine durumdan vazife çıkaran Halil Uluer, biri pilot montlu diğeri asker kesimi kısa saçlı motosikletli iki kişiye nereden gelip nereye gittiklerini sordu.

Adana’dan Ankara’ya gitmek istediklerini söyleyen ikilinin Adana İncirlik Hava Üssü’nden kaçan darbeciler olduğunu düşünen Uluer hemen belindeki silahını çekip iki kişiyi rehin aldı.

Adana İncirlik Hava Üssü’nden kaçan darbeciler olduğunu düşündüm. Silahımı çektim. Şirketimizin Rehin alınan kişilerin darbeci askerler olmadığını söylemesine rağmen Uluer, Jandarma İl Alay Komutanı Albay Metin Alkaya’yı aradı.

Olay yerine gelen jandarma rehin alınan S.D ve F.E.K’yi karakola götürdü. S.D ile F.E.K, karakoldaki sorgulamada darbeci asker olmadığı anlaşılması üzerine serbest bırakıldı. Uluer ve güvenlik görevlisi hakkında ise herhangi işlem yapılmadı.

ABDULLAH ÇATLI’NIN KUZENİ

Susurluk’ta kamyona çarpan Mercedes’te hayatını kaybedenlerden Abdullah Çatlı ile hala çocuğu olan Uluer yaşanan olayı şöyle anlatmıştı:

‘‘O gün benim o kişilerden şüphelenmem meczup bir kişinin davranışı gibi algılanmasın. Biz anadolu insanları, ülkemizde 15 Temmuz da yaşanan hain darbe girişimine karşı duyarlı hale geldik. O günkü tavrım tamamen bundan kaynaklandı. Adana’dan geldiklerini ve pilot olduklarını söyleyince İncirlik üssü’nden kaçan hainler olduğunu düşündüm. Bu tamamen darbecilere karşı oluşmuş hassasiyetin dışa vurması oldu. Memleketi bu hain darbecilere bırakmamak için 24 saat teyakkuz halinde olduk’

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin