‘Casusluk’ suçlamasıyla mallarına el konulan Zarrab, şirketlerin içini boşaltıp gitmiş!

ABD’de sanık olduğu davada itirafçı olduktan sonra AKP Hükümeti’nin tepkisini çeken ve ‘casusluk’ suçlamasıyla mallarına el konulan Reza Zarrab’ın şirketlerini boşalttığı ortaya çıktı. Zarrab’ın en büyük firmalarından biri olan Roysar Holding’in Beyoğlu Fındıklı’daki binasının, ABD’de tutuklanmasının ardından boşaltılmış. 20 kadar çalışan da işten çıkarılmış. Kapısı kilitli 7 katlı binayı şu anda sadece 2 güvenlik görevlisi koruyor. Maaşları da hesapa yatıyor.

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonları sürecinin ardından Reza Zarrab cezaevinden çıktıktan sonra şirketlerini Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’ndeki bir binaya taşıdı. Zarrab, 29 Aralık 2014 tarihli Ticaret Sicili’nde yayımlanan kararlara göre Zarrab, merkezi Bahçelievler Metroport Busidence’te olan Royal Holding, Royal Denizcilik, Are Havacılık ile Orient Bazaar’daki Safir Altın’ı Meclisi Mebusan Caddesi üzerindeki 67 numaralı binaya aldı.

Hürriyet’in haberine göre, Royal Holding, 27 Aralık 2010’da 5 milyon lira sermayeyle Zarrab tarafından kuruldu. Şirketin tek hissedarı olan Zarrab, 26 Şubat 2016 tarihinde şirketin ismini değiştirdi. Yeni unvan Roysar Holding olarak kayıtlara girdi. Unvan değişikliğine gidilen olağanüstü genel kurulda Zarrab’ı avukat Göksel Mansur Bozkır temsil etti.

HER ŞEYİ GÖTÜRDÜLER’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, önceki gün Zarrab hakkında ‘mal varlıklarına el koyulması’ kararı verdi. Ancak Zarrab’ın, üzerinde Royal Holding tabelası bulunan Fındıklı’daki şirket binasının içinin boşaltıldığı ortaya çıktı. Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’nde bulunan yedi katlı binada iki güvenlik görevlisi bekliyor. Kapıları zincirlenen binadaki güvenlik görevlisi Ahmet İlgin, “Zarrab Amerika’da tutuklandıktan sonra bina boşaltıldı. Yaklaşık 20 kişi çalışıyordu, işten çıkarıldı. Sonra bilgisayarlar götürüldü. Aylardır hiç kimse gelip gitmiyor. Maaşlarımız hesaba yatıyor. Arayan soran yok” dedi. Şirketin isminin Roysar olarak değiştirilmesine rağmen bina içerisinde Royal Holding tabelaları var. Roysar Holding’i telefonla aradığımızda Fındıklı’daki Royal Holding binası çıkıyor.

DURAK DÖVİZ DE KAPANDI

Kapalıçarşı bitişiğindeki Rococo Center işhanında Reza Zarrab’a ait ‘Durak Döviz’ 17 Aralık sürecinin kilit noktalarından biriydi. Zarrab’ın para trafiğinin merkezi olduğu ileri sürülen Durak Döviz de 17 Aralık sürecinden sonra kapandı. Döviz bürosunun bulunduğu işyerinde şu anda bir kuyumcu tabelası bulunuyor.

İşhanının güvenlik görevlisi, “Zarrab 17 Aralık operasyonundan sonra buraya uğramadı. Adamları işyerini kapattı. Sonra birkaç defa el değiştirdi. Yeni kiracılar da kuyumculuk ve döviz işiyle uğraşıyor” dedi.

İddiaya göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Reza Zarrab’ın kızı Alara ile 22 yakınının mal varlığına el koyulmasına karar verirken eşi Ebru Gündeş’i evlilik sözleşmesi kurtardı.Bu yüzden mallarına el konulmadığı iddia edildi.

Zarrab’ın atı da devlete geçti

Reza Zarrab’a 3 yılda 1.4 milyon lira kazandıran İngiliz atı ‘Dayım Benim’ savcılığın mal varlıklarına el koyması kapsamında devlete geçecek. Yasaya göre at yarışabilecek ama geliri Zarrab adına açılan ancak devletin el koyduğu hesaba yatacak. Aylık mutfak masrafı 8 bin 500 lira olan ‘Dayım Benim’in antrenör, bakıcı, seyis ve ahır kirasıyla 30 bin lirayı bulan masrafını kimin ödeyeceği ise bilinmiyor.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Olur mu öyle şey canııım? Koskoca Cumhurbaşkanımızın “hayırsever işadamı” diye tesmiye ettiği, hayırlarının karşılığındaki ödülünü ancak iki Bakanımızın taşıyabildiği Reza Sarraf beyefendi hiç yapar mı öyle şey. Araştırın görün; biryere infak etmiştir; tasadduk etmiştir en fazla…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin