Çapkın ve Kavurmacı tutuklandı

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması üzerine teslim olan ve adliyeye sevk edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile Gülen Hareketinin iş dünyası yapılanmasına yönelik dava kapsamında, hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan ve gözaltına alınan Ömer Faruk Kavurmacı tutuklandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Teslim olan Çapkın, Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.  Çıkarıldığı mahkemece karar yüzüne okunan Çapkın, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Gülen Hareketinin mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etmişti. Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Çapkın, dün akşam saatlerinde avukatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelerek teslim olmuştu.

SOSYAL BASKI İLE KAVURMACI’YA TEKRAR TUTUKLAMA

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması üzerine gözaltına alınan AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı ve işadamı Ömer Faruk Kavurmacı tutuklandı. Kavurmacı’nın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması sosyal medyada ve kimi çevrelerde yoğun eleştiri konusu yapılmıştı 15 Temmuz hukuksuz soruşturmaları kapsamında hazırlanan TUSKON iddianamesi kabul edilmesinin ardından Kavurmacı hakkında sağlık kurulu raporu gerekçe gösterilerek tutuklama kararı alındı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Kavurmacı hakkındaki karar yüzüne okundu. Kavurmacı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Gülen Hareketinin iş dünyası yapılanmasına yönelik dava kapsamında, bir süre önce sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Ömer Faruk Kavurmacı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Bunun üzerine, dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Kavurmacı, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti.

KILIÇDAROĞLU: KAVURMACI’NIN TUTUKLANMASINI DOĞRU BULMUYORUM’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın tekrar tutuklanmasıyla ilgili olarak ‘Adalet Yürüyüşü,’nde konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Kavurmacı’nın tekrar tutuklanması için bir kararın çıktığı söylendi. Bu kararı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Yargıda çifte standart olmamalı. Aslolan tutuksuz yargılamadır. Zaman zaman eleştirdik. Zaman zaman yargının bu tür kararlarının doğru olmadığın ifade etti. Ben kesin mahkumiyet kararı çıkmadığı sürece insanların tutuklanmalarını doğru bulmuyorum.”

 

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin