Canlı yayında ağlayan İngiltere Sağlık Bakanı ile alay edildi

İngiltere’de 90 yaşındaki Margaret Keenan, Pfizer ve BioNTech ortaklığında üretilen aşının uygulandığı ilk insan olurken Sağlık Bakanı’nın canlı yayında ağlaması üzerine ‘Oscar ödülü Matt Hancock’a gidiyor’ yorumları yapıldı.

Dünyada ilk kez İngiltere’de yaygın kullanımına onay verilen, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ilk kez Coventry kentindeki bir üniversite hastanesinde 90 yaşındaki Margaret Keenan isimli bir kadına bir kadına ve ardından 81 yaşındaki William Shakespeare isimli erkeğe yapıldı.

İNGİLTERE SAĞLIK BAKANI: BİLİMİN KORKUNÇ BİR VİRÜSE KARŞI ZAFER GÜNÜ

Sağlık Bakanı Matt Hancock, Sky News’e yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez yaygın Kovid-19 aşılamasının ülkesinde yapıldığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Hancock, Kovid-19 aşısının saklama koşullarındaki zorluk nedeniyle ilk etapta bakımevinde kalıp hastaneye gelebilme imkanı olanların aşılanmaya başlandığının, gelecek hafta lojistik sorunun giderilmesiyle aşıların bakımevlerinde yapılacağının altını çizdi.

Salgınla mücadelede hala yapılacak çok şey bulunduğuna işaret eden Hancock, “Bilimin ve insan zekasının korkunç bir virüse karşı zafer günü. Bu zafer günü, salgınla mücadelemizdeki dönüm noktasıdır. İngiltere tarihinde şimdiye kadarki en geniş çaplı aşılama programını başlatan sağlık servisimizle gurur duyuyorum.” dedi.

CANLI YAYINDA AĞLAMASI İNANDIRICI GELMEYİNCE ALAY VE ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşılamaların ardından ITV’de katıldığı canlı yayında ağlaması ise alay konusu oldu. 90 yaşında aşılanan Keenan’ı izlerken duygusal anlar yaşadığını belirten Hancock, aşı uygulamasıyla birlikte “hayatın değişmeye başlayacağını” söyledi.

Canlı yayında gözyaşlarını silen Hancock, “Birçok insan için çok zor bir yıl oldu. William Shakespeare, bunu hayatlarımıza devam edebileceğimiz konusunda basitçe açıklıyor.” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları ise, ağlamakla gülmek arasında tepkiler veren Sağlık Bakanı’nın “gözyaşlarını” inandırıcı bulmadı ve “Oscar Ödülü Sağlık Bakanı Matt Hancock’a gidiyor” yorumları yaptı.

BORIS JOHNSON: AŞININ DAĞITILMASI ZAMAN ALACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’da ilk Kovid-19 aşılamalarını başkent Londra’daki Guy’s ve St. Thomas Hastanesinde takip etti. Burada İngiliz medyasına konuşan Johnson, “Aşı, salgında yavaş yavaş fark oluşturacak ancak bilinmesi gerekir ki salgınla mücadelemizi hala kazanmadık. Aşının dağıtılması da zaman alacak.” ifadesini kullandı.

Johnson, aşı karşıtlarının “tamamen yanıldığını” ve aşının güvenli olduğunu kaydetti.

Dünyada ilk kez İngiltere’de yaygın kullanımına onay verilen, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısı, bugün ilk kez Coventry kentindeki bir üniversite hastanesinde 90 yaşındaki bir kadına yapılmıştı.

ilk aşamada 800 bin Kovid-19 aşısının aşılama merkezlerine dağıtıldığını ve bu yılın sonuna kadar 2 milyon aşının teslim alınacağını umduklarını söylemişti.

İNGİLTERE ONAY VEREN İLK ÜLKE OLMUŞTU

İngiltere’de Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının yaygın kullanımına 2 Aralık’ta izin vermişti.

Ulusal Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), ülkede toplu Kovid-19 aşılamasına ilişkin “öncelikliler” listesi açıklamıştı. Buna göre, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar, bakımevinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler ve 50 yaş üstündekiler şeklinde sıralanmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin