Can Ataklı: Darbe gündüz bastırıldı, kamuoyuna uç vermek için askerler sokağa salındı [VİDEO]

15 Temmuz darbe girişiminin bilindiği halde hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından engellenmediğini dile getiren yeni iddialar gündeme geliyor. Darbe girişimiyle ilgili konuşan Gazeteci-yazar Can Ataklı, 15 Temmuz darbe girişiminin gündüz saatlerinde bastırıldığını, sokağa çıkan askerlerin ise hükümetin bilgisi dahilinde çıktığını söyledi. Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu “Türkiye’nin Nabzı” programında 15 Temmuz darbe girişimi ve eski genelkurmay başkanlarının Meclis Araştırma Komisyonu’na yaptığı açıklamalar tartışıldı.

Can Ataklı, darbenin önceden bastırıldığını, belediyelerin hafriyat kamyonlarından, Diyanet’in sela okunması talimatına kadar bir dizi hazırlık yapıldığını anlıttı. Ataklı, “Bu darbe önceden bastırıldı bitti. Bu darbeyi yapanlar, darbenin emir komuta zinciri içinde olduğunu, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının da içinde olduğunu zannediyorlar. Fakat içerde bastırıldı. Sonra “biz bunu bastırdık ama, halka bunu nasıl anlatacağız” denildi. O zaman bir iki noktadan bir uç verelim…” dedi.

LEVENT GÜLTEKİN ERDOĞAN’IN DARBEYİ ERKEN ÖĞRENİP, ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI ÇEKTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Gazeteci Yazar Levent Gültekin de, Ruşen Çakır’ın Medyascope TV’deki özel yayınında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’u çok daha erken öğrendiğini ve ulusa sesleniş konuşması çektiğini söylemişti.  Gültekin  “Aslında Tayyip Erdoğan 15 Temmuz’u çok daha erken öğreniyor. Bir kamera çağırıyorlar, ulusa sesleniş konuşması yapıyor. Kaseti veriyor, acilen ulaştır bunu bütün kanallarda yayınlasınlar diye. En yakın adamı. Ve kaseti alan kayboluyor; gece saat 12.00’ye kadar. O yüzden abar topar CNN’de şeye (canlı yayına) çıkıyor, Periscope’tan Bilgi bu. Ben bunu en yakınındaki adamından dinledim.” diye konuşmuştu.
Can Ataklı’nın Habertürk TV’deki çarpıcı iddiaları şöyle:
“DARBE ASLINDA GÜN İÇİNDE BASTIRILMIŞTI”
“Son derece beceriksiz bir eylem. O zaman ben şundan şüphelenme hakkını buluyorum kendimde. Bu darbe önceden bastırıldı bitti. Bu darbeyi yapanlar, darbenin emir komuta zinciri içinde olduğunu, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının da içinde olduğunu zannediyorlar. Fakat içerde bastırıldı. Sonra “biz bunu bastırdık ama, halka bunu nasıl anlatacağız” denildi. O zaman bir iki noktadan bir uç verelim…

(Didem Arslan- Ne zaman bastırıldı peki?)
Gündüz.
(Didem Arslan-Gündüz, üçte!)
MİT MÜSTEŞARI 17.30’DA DİYANET İŞLERİ BAŞKANINDAN HAREKETLİLİK OLURSA EZAN SELA OKUNMASINI İSTEDİ
Ya birşey söyleyeceğim. Bazı iktidara yakın arkadaşlar, kendilerini tutamıyorlar ve anlatıyorlar. Diyorlar ki mesela, MİT Müsteşarı ile akşam beş buçukta Diyanet İşleri Başkanı yan yana geldi. Ve MİT Müsteşarı Diyanet İşleri Başkanı’na akşam bir hareketlilik olursa ezan ve sela okunmasını istedi. O da o saatte zaten bütün camilere geçti, diyor. Bunu böyle söyleyiveriyorlar.

Ben de diyorum ki, bu darbe, bana göre; bu önceden bastırıldı. Onun için bu kadar beceriksizlik oluyor. Onun için Recep Tayyip Erdoğan’ı alacak ekip ne yapacağını şaşırıyor. Çünkü onları salmışlar dışarıya, fakat bağlantı kesilmiş. Sokağa çıkan darbe var zannediyor. Halbuki darbe yok.

(Metehan Demir- Evet)

(Didem Arslan- Siyasetçiler de mi biliyordu o zaman?)

Siyasetçi dediğiniz tabi ki biliyorlar, bilmemeleri mümkün mü?

(Didem Arslan-Öncesinden!?)
AKP BELEDİYELERİ KAMYONLARI SOKAĞA SALMIŞTI, ERDOĞAN KONUŞMADAN
Yani bakın, saat dokuz buçukta belediyeler kamyonları sokağa salmıştı yahu. O gece ben sokaktaydım. Daha böyle Tayyip Erdoğan falan konuşmamış, ne olduğunu millet anlamıyor.

Geçtiğim, iki üç belediyeden hepsi AKP belediyeleri, bütün o iş makinaları, hafriyat kamyonları yol boyuna zaten dizilmişti. O zaman bu darbeye mani oldun, kamuoyuna birşey göstermen lazım.

(İhsan Aktaş- Bu doğru değil)

Bakın tutmuyor o zaman. Niye sormuyorlar, niye darbeye kalkıştınız diye. Çünkü adam bilmiyor sizin dediğiniz gibi. Niye darbe yaptığını bilmeyen bir adam olur mu?

http://tr724.wpengine.com/levent-gultekin-erdogan-15-temmuz-cok-once-ogrendi-ulusa-seslenis-konusmasi-bile-yapti-videolu/

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin