“Çamlıca Camii kişisel iz bırakmak için yapıldıysa tarihte bunu en iyi yapan firavunlardır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün resmi açılışı yapılan İstanbul Büyük Çamlıca Camii için bir eleştiri de Saadet Partisi (SP) Milletvekili Cihangir İslam’dan geldi. İslam, “Çamlıca Camii kişisel bir iz bırakmak için yapıldıysa tarihte bunu en iyi yapan firavunlardır” dedi.

Erdoğan tarafından Çamlıca Tepesi’ne cami yapılması karar verildiğinden itibaren büyük tartışmalara yol açmıştı. Caminin yeri ve maliyeti açısından yapılan birçok eleştiriye rağmen Erdoğan geri adım atmamıştı.

T24’te Şirin Payzın’ın konuğu olan Cihangir İslam, SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun “Mesele cami değil, israfın İslam’a hizmet diye takdim edilmesidir” sözleriyle eleştirdiği Çamlıca Camii üzerinden yürüyen tartışmanın siyaset açısından ne anlama geldiğini değerlendirdi.

Akılla kalp bir arada olması gerekir

Camilerin toplumsal yaşamın ortaklaşmasına hizmet etmesi gerektiğini söyleyen İslam, meseleye finansman, estetik ve fonksiyonellik açısından bakılması gerektiğini belirtti. Yapılan bir şeyin hem ahlaki hem de akla uygun olmasını istediklerini anlatan İslam, “Müslümanın iddiası akılla kalbin bir arada yaşanması iddiasıdır.” dedi.

Cami yapılmasını değil, şeffaf olmayan finansmanı eleştirdiklerini kaydeden Cihangir İslam, “Çamlıca Camii kişisel bir iz bırakmak için yapıldıysa tarihte bunu en iyi yapan firavunlardır” ifadesini kullandı.

İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili de konuşan İslam, “İstanbul seçimleri bitmiştir. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir, Yüksek Seçim Kurulu’nda doğru karar verecek hakimler olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin