Cami katliamını engelleyen Pakistanlılara Kraliyet madalyası

FOTO | Ole Berg-Rusten

ENGİN TENEKECİ | OSLO

Geçen yıl ağustos ayında Norveç’in Bærum şehrindeki bir camiide olası katliamı önleyen Pakistanlılar, Kraliyet ailesince ‘asil eylem’ ödülüne layık görüldü.

Üvey kız kardeşini öldürdükten sonra El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne ateş açan Philip Manshaus’a engel olan Muhammad Rafiq ve Mohammad Iqbal’a madalyalarını Norveç Ticaret Bakanı Iselin Nybø takdim etti.

Norveç medyası haberi, ‘madalya ile onure edildiler’ başlığı ile verdi. Bakan Nybø, Rafiq ve Iqba’lin olası muhtemel büyük bir faciayı engellediği ve birçok kişininse hayatını kurtardığını söyledi. Ayrıca bakan, bu ödülün

Norveç tarihinde çok nadiren verildiğini hatırlattı.

Madaljasını aldıktan sonra basına konuşan Muhammad Rafiq, kendisini gerçekte kahraman olarak görmediğini açıkladı.

Madalyayı Norveç, Pakistan ve dünyada ‘barış içinde yaşamayı seven’ herkese ithaf ettiğini bildirdi. “Madalya için minnettar ve mutluyum.” diyen Pakistanlı, olay sonrası Norveç halkına olan saygısının daha da arttığına işaret etti.

Mohammad Iqbal (77) ise, saldırganı,  Allah’ın  izni ve kuvveti ile engellediğini açıkladı. Böylelikle Iqbal, hem kendisinin hem de camideki diğer bulunanların hayatını kurtardığının altını çizdi.

Terör saldırısının faili Philip Manshaus, 21 yıl hapse mahkum edildi. Bu, ülke kanunlarında öngörülen en yüksek ceza.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin