Cami cemaati teröriste engel olan 3 kişiyi bağış toplayıp Hacca gönderdi

FOTOĞRAF: EVA GROVEN/BUDSTIKKA

ENGİN TENEKECİ | OSLO, Tr724

Norveç’in Bærum şehrinde ki Al-Noor İslam Merkezi Camii’sine silahlı saldırı düzenleyen ve  aşırı sağcıya engel olan 3 Norveçli Pakistanlı için para bağışı toplandı.

Aftenposten gazetesinin haberine göre, cami cemaati 600’ün üzerinde kişiden yaklaşık 134 bin kron yardım topladı. Toplanan bağış ile olası katliama engel olan Mohamed Rafiq, Mohamed Iqbal ve ismi belirtilmeyen bir vatandaş Hacca gönderildi.

Teröriste engel olan Mohamed Rafiq ve diğer arkadaşları ülkede kahraman ilan edildi. Hükümet ortaklarından İlerleme Partisi (Frp) Başkanı ve Maliye Bakanı Siv Jensen, Rafiq’in gerçek bir kahraman olduğunu  dile getirdi. Jensen, Mohamed Rafiq’in büyük bir katliamı önlediğini, Norveç’in, bu kahramanca hareketinden dolayı kendisine minnettar olduğunu söyledi.

Mohamed Rafiq’in oğlunun verdiği bilgilere babası Pakistan Savunma Bakanlığı’ndan emekli. Babasının teröriste engel olduğu anlara da değinen oğul, babasının teröste engel olduğu aynı anda vücudunda bir güç ve irade hissettiğini açıkladı. “Babam o gün oruçlu idi. Yoksa belki de bu kadar enerjisi olmayacaktı.” ifadelerini kullanan oğul, babasının diğer arkadaşlarının yardımı gelinceye kadar teröristi yalnız engellediğini kaydetti.

Gazete, olaydan 10 dakika önce camide 15, saldırı anındaysa 3 kişinin olduğu bilgisini paylaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin