Çakıcı’dan Erdoğan’a ‘övgü’: Davalarını geri almak, adam gibi sözünün arkasında durmaktır!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendisi tarafından açılan 2 bine yakın hakaret davası ve 104 fezlekenin hepsinden vazgeçtiğini 15 Temmuz’dan sonra canlı yayında açıklanmıştı. Erdoğan, 29 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen şehitleri anma programında “Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak, davalarımı çekiyorum ve affediyorum.” dedi. Bu ifadelerin ardından Erdoğan, “Davaların geri çekilmesiyle ilgili işlemler hemen yapılsın.” talimatı vermişti.

2014 yılında cezaevinden gönderdiği bir mektupta Erdoğan’a hakaretten hakkında dava açılan Alaattin Çakıcı da affedilme sözünün ardından Erdoğan’a ‘övgü’ dolu bir mektup yazdı. Çakıcı, avukatı aracılığıyla kamuoyu ile paylaştığı mektubunda şunları yazdı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile ilgili 15’in üzerinde hakaret davamız görülmekteydi. Kendisi davaları geri çekti. Şahsımla ilgili değil, genel olarak davalarını geri çekti. Davalarını geri almak ‘adam gibi sözünün arkasında durmak’ demektir. Benim ağzımdan çıkan, davalara konu olan sözler 15 Temmuz’dan önceki sözlerdir. Ağızdan çıkan söz mahkeme huzurunda geri alınmaz.”

cakicimektup

MEĞER HERKESİ AFFETMEMİŞ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı yayında deklare etmesine rağmen hakaret davasının hepsinden vazgeçmediği ortaya çıktı. İlk olarak Erdoğan’ın sadece Alman komedyen Jan Böhmermann’a açtığı davadan, ardından da Feyzi İşbaşaran ve Hüseyin Aygün ile ilgili davalarından vazgeçmeyeceği söylendi. Devamında HDP’lilere karşı açtığı davalardan da vazgeçilmeyeceği açıklandı.

GAZETECİLERİ DE AFFETMEMŞ!
Geçtiğimiz günlerde Bakırköy adliyesinde Erdoğan’ın bazı gazetecilere karşı açtığı hakaret davalarının duruşması vardı. Gazetecilerin avukatları savunmalarında Erdoğan’ın hakaret davalarından vazgeçtiğini ileri sürdüler ancak bu savunma bir işe yaramadı ve davalara devam kararı çıktı.  Erdoğan’ın avukatları, o gazeteciler için de davalardan vazgeçmenin söz konusu olmadığı söylendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin