Çağ ve Nesil Serisinin Son Kitabı Raflarda: Hakk’a Adanmışlar Yolu

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan dergisinde kaleme aldığı başyazıları ‘Hakk’a Adanmışlar Yolu’ adıyla kitaplaştı.

Süreyya yayınlarından çıkan kitap, Hocaefendinin Nisan 2017 ve Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer veriyor. Çağ ve Nesil serisinin son kitabı olan Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet hareketinin Türkiye’de tenkile tabi tutulduğu süreci anlatması açısından önem taşıyor.

Kitap son süreçte yaşananlara farklı açılardan yaklaşıyor. İman, İslam ve ihsan çizgisinden çıkmamaya önem gösteren Hocaefendi yaşanan süreci, tenkili ve soykırımı işliyor satır aralarında

Bu süreçte yayınlanan yazılardan ilki “Bir Küsûf Daha Sona Ererken” başlığını taşıyor. En amansız dönemlerde, en imansız hadiseler karşısında bile tevekkül, teslim ve tefviz düşüncesiyle inayet elinin inananları kuşatacağına ümidini dile getiren Hocaefendi, Hizmet’in tarihinde uğradığı bu kıyımın da güneş tutulması misali ancak bir namazlık saltanatı olacağı inancını koruyor.

Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinden birisine ayna tutan eser, Hizmet hareketi mensuplarına hayat hakkının tanınmadığı, müesseselerine kilit vurulduğu ve pek çoğunun ülkeyi terk etmek zorunda kaldıkları bir dönemde dışarıda suçlu aramak yerine kendi nefsimizi sorgulamamız gerektiğini ders veriyor. İslam tarihinden örneklerle nefsi sorgulamanın nasıl yapılacağının üzerinde dururken Peygamberler ile onların takipçileri arasındaki nefis sorgulamasının farklılığı, dikkat çeken hususlardan birisidir.

Hocaefendi, Peygamberlerden bahsederken “Kendiyle Yüzleşmede Peygamber Ufku” ismini makaleye uygun görürken, onların takipçilerinden bahsederken de “Nefisle Yüzleşmede Hâlede İlk Halka” ismini yazıya başlık olarak tercih etmiştir. Başlık seçiminde bile Peygamberler ile takipçileri arasındaki farka dikkat çeken Hocaefendi, Peygamberleri kendi nefisleri altında ezilen insanlar olarak göstermekten çekinmektedir.

Eksiklikler, kemalatın aynasıdır… Yine “Acıyorum” isimli makalede de maruz kalınan musibet ve belalar ne kadar ağır ve zor da olsa hesaba çekilmesi gereken şeyin ilk önce kendi nefsimiz olduğu ifade ediliyor. Daha sonra da bu süreçte söyledikleri ve yazdıklarıyla yüz binlerce insanın hakkına kasteden, karıncayı bile incitmeyen insanların öldürülebileceğine fetva veren, küçük bir çıkar karşılığı kendi çizgilerini inkâr edenlere duyduğu acıyı dile getiriyor.

Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet erlerine ebedi bir tavsiye niteliğindeki makaleyle sona eriyor: Yaşatma Mefkûre

Kitap, Amerikada ANT Stores (www.antstores.com) Avrupada Kitap Dünyası (www.kitapdunyasi.eu) mağazalarından satın alınabilir.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin