Buteflika’dan geri adım: Aday olmayacak, seçim belirsiz bir tarihe ertelendi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, beşinci dönem adaylığının ülke genelinde protesto edilmesi üzerine geri adım attı. Yeniden aday olmayacağını açıklayan Buteflika, seçimleri de belirsiz bir tarihe erteledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 18 Nisan’da yapılması bekleniyordu. Buteflika’nın 20 yıllık iktidarını uzatma girişimine karşı öğrenciler, sendikalar, avukatlar dahil on binlerce kişi yaklaşık üç haftadır protesto gösterileri düzenliyordu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Cezayir Cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada kısa süre içinde kabine revizyonuna gidileceği, yeni anayasanın referendumla oylanacağı belirtildi.

Anayasa reformu için ulusal konferans

Resmi haber ajansı APS’nin aktardığı açıklamada ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, 2019 yılı sonuna kadar siyasi ve anayasa reformu için ulusal konferans düzenleneceği belirtildi.

Buteflika’nın da “Beşinci dönem olmayacak. Benim için hiç öyle bir mesele olmadı. Sağlığım ve yaşım göz önünde bulundurulduğunda, Cezayir halkı için son görevim yeni bir Cumhuriyet’in temelinin oluşumuna katkı sağlamaktır.” sözleri aktardıldı.

Açıklamadan kısa bir süre sonra Başbakan Ahmed Ouyahia istifa etti yerine Noureddine Bedoui atandı. Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı’na da Ramtane Lamamra getirildi.

http://tr724.wpengine.com/cezayirde-buteflikanin-5-donem-adayligi-protestolarinda-izdiham-1-olu/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin