Bütçeye ‘trafik cezası’ desteği!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Hazine’yi boşaltan AKP iktidarı, bütçeyi trafik cezalarıyla düzeltmenin hesabını yapıyor. Geçtiğimiz yıl rekor kırarak 5,6 milyar TL ceza kesen trafik polisleri, bu yıl 7 milyarı bulacak gibi görünüyor. İki ay süren sokağa çıkma yasağına rağmen ilk 5 ayda resmi verilere göre kesilen ceza miktarı 2 milyar 330 milyonu aştı.

Sokağa çıkma yasakları bitti, tatil sezonu da kısmen açıldı. Bu aydan sonra kesilecek cezaların da katlanarak artması bekleniyor. Bu hızla giderse yıl sonunda vatandaşlara kesilen toplam ceza miktarı 7 milyar TL’yi bile bulabilir! Dün sosyal medyaya sızan EGM Trafik Daire Başkanı Mehmet Yavuz imzalı yazı da bunun belgesi niteliğinde. Söz konusu yazıda 12-13-14 Haziran tarihlerinde istisnasız bütün trafik ekiplerinin radar uygulaması ve ‘titizlikle’ ceza kesmesi isteniyor. Bu arada hatırlatalım; 2017 yılında kesilen ceza miktarı 2 milyar 818 milyon 752 bin liraydı.

EGM Trafik Daire Başkanı Mehmet Yavuz imzalı yazı sosyal medyada dün gündem oldu. 81 ilin Emniyet Müdürlükleri’ne gönderilen yazıda, 12-13-14 Haziran tarihlerinde yurt genelindeki karayollarında radarlı hız denetimi yapılması talimatı veriliyordu. Yazıda, istisnasız tüm radar araçlarının uygulamaya katılması ve ‘etkin, sürekli ve yoğun’ bir şekilde yürütülecek trafik denetimlerinde görev almaları isteniyor. Öyle anlaşılıyor ki, hafta sonunda Türkiye’de sürücülere ceza yağacak!

2,8 MİLYARDAN 5,6 MİLYARA!
Mehmet Yavuz’un yazısı gözleri kesilen trafik cezalarına çevirdi. Trafik cezaları özellikle son 3 yılda inanılmaz bir hızla arttı. 2017’de kesilen toplam para cezası miktarı 2.8 milyar TL iken rakam bir yıl sonra 4.36 milyar TL’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl ise planlanan neredeyse iki katı kadar ceza kesildi vatandaşlara; 5,6 milyar TL. Halbuki 2019’de Maliye Bakanlığı sadece 2,7 milyar liralık trafik cezası kesileceğini öngörüyordu. Söz konusu tutar bütçede bile belirtilmişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA RAĞMEN CEZALAR TAVAN YAPTI
Bu yıl rakam tahmin edilenin çok çok üzerinde olacak gibi görünüyor. Ocak ayında 1 milyon 352 bin sürücüye 540 milyon TL ceza kesilmişti. Şubatta rakam 529 milyon oldu. trafik.gov.tr‘nin rakamlarına göre bir sonraki ay ise 549 milyon ceza kesildi. Mart ayında sokağa çıkma yasağına rağmen kesilen ceza miktarının 549 milyon lira olarak kayıtlara geçmesi dikkat çekti. Ancak Nisan ayında rakam 283 milyon TL’ye, Mayıs’ta ise 382 milyon TL’ye geriledi. Dolayısıyla iki ay süren sokağa çıkma yasağına rağmen kesilen ceza miktarı 2 milyar 330 milyon lirayı aştı.
YASAKLAR KALKTI, CEZALAR ARTACAK
Son iki ayda yasaklara rağmen 665 milyon liranın üzerinde ceza kesildi. Vergiden sonra devletin en önemli gelir kalemi harçlar ve trafik cezaları olarak gösteriliyor. Son zamanlarda sıklaşan trafik denetimleri ve son talimata bakılırsa önümüzdeki aylarda vatandaşlara ceza yağacağını söylemek zor olmaz. Gelecek 7 ayda ortalama 700 milyon TL ceza kesilse, yıl sonunda toplam rakamın 7 milyarın bile üzerine çıkması içten bile değil! Devleti zengin etmek istemiyorsanız, kurallara uyun!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin