Bütçede resmen Damat Albayrak’a bağlandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yer almasının ardından, bütçe hazırlama yetkisi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a verildi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre; Albayrak  Strateji ve Bütçe Başkanlığının teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar bu yetkiyi de kullanacak. Yeni sistemde yürütmenin yani Cumhurbaşkanlığı’nın görevi olan bütçe yetkisinin de devredilmesiyle Türkiye’nin mali yönetimi ve para konularının tamamı Erdoğan’ın damadı  Albayrak’a bağlanmış oldu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 2 Temmuz 2018 tarihli ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 213’üncü maddesinin birinci fıkrasının (ggg) bendiyle 10 Aralık 2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na eklenen geçici 22’nci madde gereğince; Strateji ve Bütçe Başkanlığının teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar ilgili kanunlarda Cumhurbaşkanına veya Cumhurbaşkanlığına verilen Merkezi Yönetim Bütçesi’nin hazırlık ve uygulamasına ilişkin görev ve yetkilerin Hazine ve Maliye Bakanı ya da Hazine ve Maliye Bakanlığınca kullanılmasına hükmedildi.

16 Nisan 2017’de yapılan referandumla Anayasanın 104. Maddesinde değişiklik yapılmış ve bütçe hazırlama yetkisi TBMM’den alınarak Cumhurbaşkanına verilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin