Bursa’nın köylerinde büyük sel felaketi: ‘Bu zamana kadar böyle afet yaşamadım’

Bursa’da dün akşam büyük bir sel felaketi yaşandı. Metrekareye 50 kilogram yağışın düştüğü dağ yöresinde sel felaketi dolayısıyla ağaçlar yerinden söküldü, yollar yıkıldı, kamyonetler sürüklendi.

Yoğun yağış en çok Uludağ eteklerindeki köyleri vurdu. Orhaneli karayolunda oluşan heyelanın ardından dün gece ekipler sabaha kadar çalışarak yolu temizledi. Felaketin en çok etkilediği Doğancı Köyü’nde ise halen temizlik çalışmaları sürüyor.

“72 YAŞINDAYIM BÖYLE AFET YAŞAMADIM”

Evi kısmen yıkılan Hasan Yıldız da 5 kişi yaşadıkları evde canlarını zor kurtardıklarını aktardı.

Yıldız, suyun aniden geldiğini belirterek, “Ne olduğunu anlamayamadık. Su aniden geldi ve her şeyimizi alıp gitti. Evimdeki para ve altınları da sel götürdü. Altınları komşular bulup getirdi ama halının altındaki 3 bin 500 lira sele kapıldı. 72 yaşındayım, bu zamana kadar böyle afet yaşamadım.” ifadelerini kullandı.

Orhaneli yolunda halen çok sayıda araç sel sularının sürüklediği çamur yığınları arasında kurtarılmayı beklerken, Doğancı köyündeki temizlik çalışmaları sürüyor.

Bölgedeki İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri kapanan yolları iş makineleriyle toprak yığınlarından temizlerken, Misi Mahallesi’nden Orhaneli istikametine araç geçişine izin verilmiyor.

Ekipler, vatandaşların mahsur kaldığı kırsal Doğancı Mahallesi’nin girişine kadar olan kısmı iş makineleriyle temizleyerek araçlar için yol açtı. Mahallenin sokaklarında hasar tespit çalışması yapılırken, vatandaşlar da evlerindeki tahribatı gidermek için çaba sarf ediyor.


“2 EV VE BİRÇOK AHIR KISMEN YIKILDI”

Mahallede yaşayan İbrahim Çetin, yaptığı açıklamada, selin bölgede hasara sebep olduğunu söyledi.

Çetin, Doğancı Mahallesi’nde birçok evin sular altında kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Sıkıntılarımız çok. Hasar tespit çalışmaları başladı. Mahallede suyumuz yok, 10 eve ise elektrik verilemiyor. 2 ev ve birçok ahır kısmen yıkıldı. Bütün evlerin giriş katlarını su bastı. Telef olan tavuklar var. Büyükbaş hayvanlarımızda telef söz konusu değil. Şu an için Valilik ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri bölgede hasar tespit çalışmasını sürdürüyor. Tek tesellimiz can kaybının olmaması.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin