Burası Türkiye: Ölen kızı için adalet arayan babayı akıl hastanesine sevk ettiler

Şaban Vatan, yaklaşık bir yıldır kızının ölümünden sorumlu olan kişileri araştırıyor.

Giresun’da yaşayan Şaban Vatan, 11 yaşındaki kızı Rabia Naz’ın iddia edildiği gibi intiharla değil, bir aracın çarpması sonucu öldüğüne inanıyor. Yaklaşık bir yıldır kızının ölüm sebebini araştıran, adalet arayan Vatan, mahkeme kararıyla akıl hastanesine yatırılacak.

Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de evlerinin önünde ağır yaralı olarak bulunmuş ve hastaneye kaldırıldıktan sonra vefat etmişti. Rabia Naz’ın ölümü kayıtlara ‘beşinci kattaki evinden atlayarak intihar etti’ diye geçirildi.

Şaban Vatan kızının intihar ettiğine inanmıyor

Baba Şaban Vatan ise kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması ile öldüğünü savunuyor. Vatan, kızının ölümüne sebep olan aracı da AKP’li Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığını iddia ediyor.

DW Türkçe’ye konuşan baba, kızının ölümüne dair gerçeklerin üzerinin örtülmeye çalışıldığını söylüyor. Kızının sol ayağının kopar derecesine gelmiş olması ve atardamar kesiği bulunmasına karşın yerde hiç kan olmamasından şüphelenen baba Vatan, kızının ölüm sebebini araştırma başladığını anlatıyor.

Fotoğraf: Deutsche Welle Türkçe

Mahalle, intihar iddiasını doğrulamıyor 

Mahalle sakinleriyle konuşan baba, olayın yaşandığı gün yüksekten atlama ya da düşmeye benzer bir ses duyulmadığını öğreniyor. Baba ayrıca, kızının ağır yaralı olarak bulunduğu dakikalarda Fiat Doblo marka bir aracın hızla civardan geçtiğini bilgisine ulaşıyor.

Vatan, emniyet harekete geçmeyince olayın örtbas edilmeye çalışıldığını düşünüyor. Emniyetin hazırladığı raporda, annesi kızınca Rabia Naz’ın psikolojisinin bozulduğu ve pencereden atlayarak intihar ettiği belirtiliyor. Buna ek olarak Rabia Naz’ın okuduğu kitaplardan etkilendiği notu da düşülüyor.

Adli Tıp: Ölüm sebebi araba çarpması 

Acılı baba, Hacettepe Tıp Fakültesi Adli Tıp’dan otopsi talebinde bulunuyor. Hazırlanan rapora göre Rabia Naz, araba çarpması sonucu hayatını kaybediyor.

Olayı tek başına araştırmaya devam eden baba, kızının ölümüne sebep olduğunu düşündüğü siyah aracın, Eynesil’in AKP’li Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni tarafından kullanıldığını tespit ediyor ve savcılığa bildiriyor.

Vatan’a göre AKP’li Canikli de işin içinde

Şaban Vatan, soruşturmayı Giresunlu etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delillerin de karartıldığını düşünüyor. Öyle ki, babanın iddiasına göre AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve yine AKP’li vekil Cemal Öztürk işin içinde.

Canikli’nin önceki gün Giresun’u ziyaret ettiği sırada gözlem altına alınan Vatan, ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ gerekçeleriyle hakkında suç duyurusu olduğunu ve polis merkezine çağrıldığını söylüyor. Vatan’ın aktardığına göre, polis merkezine gittiğinde ise iki telefonuna el konuyor.

Fotoğraf: Deutsche Welle Türkçe

Kardeşinin şikayeti üzerine hastaneye götürüldü

Şaban Vatan’ı şikayet eden kişi ise kardeşi Muhammed Vatan. Şikayetinde ağabeyi için “Psikolojik sorunları var. Daha önce 10 gün hastanede yattı” diyor. Şaban Vatan bu şikayet gerekçe gösterilerek Giresun Devlet Hastanesi’ne götürülüyor.

Hastanede görevli psikiyatr ile yalnızca 10 dakika görüştüğünü ve kendisine “Sosyal medyada paylaşımlar yapıyormuşsunuz” gibi sorular yöneltildiğini anlatıyor. Görüşmenin ardından psikiyatrın ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılması yönünde bir rapor hazırladığını belirten Vatan, uzmanın kendisini “öfkeli ve başkasına zarar verebilir kişi” olarak değerlendirdiğini dile getiriyor.

Mahkeme, apar topar akıl hastanesine sevki onaylıyor

Vatan’ın aktardığına göre, hastaneden çıkarıldıktan sonra apar topar adliyeye götürülüyor ve Nöbetçi Sulh ve Ceza Mahkemesi’ne çıkarılıyor. Hakim, Vatan’ın üç hafta süreyle hastaneye yatırılıp tedavi edilmesine karar veriyor. Karar, avukatının yaptığı itirazla birkaç günlüğüne erteleniyor.

Vatan’a göre kardeşi Muhammed Vatan, AKP’li Canikli ile bir görüşme yapmış. Vatan, bu görüşmeyi kardeşinin eşinden duyduğunu ama sonra kendisinin de bunu kabul ettiğini söylüyor. Görüşmede ne konuşulduğuysa bilinmiyor zira kardeşi anlatmıyor.

http://tr724.wpengine.com/bir-yildir-kizi-rabia-nazin-olumunu-arastiran-baba-gozaltina-alindi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin