Burak Yılmaz’ın ikinci bahar şansı

HABER-PORTRE | HASAN CÜCÜK

Burak Yılmaz, Türk futbolunda son yıllarda gol denilince akla gelen ilk isimlerin başında geliyor. Burak Yılmaz’ın golcü kimliğine bürünmesi ancak Trabzonspor’a gelmesiyle olmuştu. Beşiktaş ve Fenerbahçe’de sıradan bir oyuncu olan Burak Yılmaz’ın, Şenol Güneş’le kendini bulmuştu. Son yıllarda yeniden eleştirilen bir oyuncuya dönüşen golcü oyuncu yeniden Beşiktaş yolunda. Bir kez daha Şenol Güneş’in talebesi olacak.

2002’de Antalyaspor’la profesyonel kariyerine başlayan Burak Yılmaz, 4 yıl Akdeniz temsilcisinin formasını terletmişti. Temmuz 2006’da 1 milyon Euro bedelle siyah- beyazlı kulübe gelen Burak Yılmaz’ın İstanbul dönemi başlıyordu. İlk sezonunda 31’i ilk 11 olmak üzere 43 maçta Beşiktaş formasını terleten Burak Yılmaz 6 gol atıyordu. İkinci sezonunda daha iyi olması beklenirken, tam tersi bir görüntü veriyordu. Sezonun ilk devresinde 5’i ilk 11 olmak üzere 9 maçta forma bulup, sahada 376 dakika kalıyordu. Hızla gözden düşen  Burak Yılmaz, 2007-08 sezonunun devre arasında Filip Holosko transferi karşılığı Manisaspor’a takas olmuştu.

Manisaspor’dan sonra Fenerbahçe ve Eskişehirspor’da geçen sıradan yılların ardından Burak Yılmaz, adını herkese ezberleteceği imzayı Şubat 2010’da Trabzonspor’a atıyordu. Şenol Güneş’le buluşan Burak Yılmaz’ın kariyerinde yeni bir sayfa açılıyordu. Türk futbolunun solmaya yüz tutan veya patlama yapacak imkanı bulamayan isimlerini parlatan Şenol Güneş’le gerçek kimliğini bulan isimlerden biri Burak Yılmaz oluyordu. 2010-11 sezonuyla birlikte artık Türk futbolunda Burak Yılmaz gerçeği vardı. Beşiktaş ve Fenerbahçe’de yaşadığı fiyaskoyu unutturmuştu. 2011-12 sezonunda attığı 32 golle krallık tacını giyerken, sezonun bitimiyle birlikte Galatasaray’a transfer oluyordu.

Galatasaray’da geçen 3,5 yılın ardından Şubat 2016’da Çin Ligi takımlarından Beijing Guoan’a transfer oldu. Ancak uzakdoğu seferi beklentilerin çok altında kaldı. Sakatlık ve uyum sorunu yaşadı. 8 milyon Euro karşılığında Burak Yılmaz’ı renklerine bağlayan Beijing Guoan, Ağustos 2017’de 5 milyon Euro bedelle Trabzonspor’a sattı. Burak Yılmaz, kendisini Türk futboluna kazandıran Karadeniz ekibiyle yeniden buluşuyordu. Ancak bir fark vardı; bu kez takımın başında Şenol Güneş yoktu.

Yuvaya döndüğü ilk yılda çıktığı 25 maçta 23 gol atıyordu. Burak Yılmaz’ın boşluğunu yıllar sonra yine Burak Yılmaz dolduruyordu. Gol yollarında yine etkiliydi. Ama sık sık sakatlanması, sürekli ofsayta düşmesi ve ceza alanı içinde kendini yere atması bu dönemde Burak Yılmaz’ın hanesine yazılan eksiler oluyordu. Bu sezon Burak Yılmaz için sancılı başlıyordu. Sakatlığından dolayı sezon başında oynamayan Burak Yılmaz, formasına ancak ligin 6. haftasında kavuşuyordu.

Kulübüyle yaşadığı alacaklarını tahsis edememe problemine ligin 12. haftasında sakatlığından dolayı oynamadığı Malatyaspor karşılaşması sonrası kadro dışı kalması ekleniyordu. Malatya deplasmanında alınan 5-0 yenilgi sonrası hem Burak Yılmaz hem de kaleci Onur Kıvrak kadro dışı kalıyordu. Bu karar Burak Yılmaz’ın artık Trabzonspor’da bir geleceğinin olmadığı anlamını taşıyordu. 7 maçta forma giyen Burak Yılmaz 5 gole imza atmıştı.

Kadro dışı kalmasıyla birlikte adı İstanbul’un üç büyüklerinden Galatasaray ve Beşiktaş ile anılmaya başladı. Hem Fatih Terim hem de Şenol Güneş daha önce birlikte olduğu eski talebesini istiyordu. Tercihini Beşiktaş’tan yana kullandı. Resmi açıklama henüz yapılmadı. Ancak Beşiktaş’ın bir milyon Euro’luk bonservis bedeliyle Burak Yılmaz’ı kadrosuna kattığı ifade ediliyor.

Burak Yılmaz, 11 yıl aradan sonra yeniden Beşiktaş’ın kapısından içeriye adımını attı. Güneş ile ise 6,5 yıl aradan sonra yeniden buluştu. Trabzonspor’da Şenol Güneş’le ilk buluştuğunda yaşı 25 idi. Genç ve gelişime açıktı. Şimdi yaşı 33 oldu. Hem fiziken hem de psikolojik olarak yıpranmış bir oyuncu oldu. Benzer durum Güneş içinde geçerli. Burak Yılmaz, Şelçuk İnan, Egemen Korkmaz, Umut Bulut, Engin Baytar gibi isimleri Türk futboluna kazandıran Şenol Güneş, aynı başarıyı Beşiktaş’ta göstermekte zorlandı. Cenk Tosun ve Ryan Babel dışında solan yıldızları yeniden parlatamadı. Burak Yılmaz, ikinci bahar için Beşiktaş’a geldi. Şansı Güneş’in olması. Bunu ne kadar değerlendirecek zaman gösterecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin