Bu ev başını yaktı!

İsveçli Hıristiyan Demokrat (KD) partisinin lideri Ebba Busch’u başı alamadığı ev yüzünden dertte. Bu durumu kişisel bir mücadele alanına çeviren Busch'un yaptıklarında partisi de ciddi etkilendi. Şu anda hem kendi koltuğunu hem de partisinin oyları tehlikede. 

TR724 HABER MERKEZİ

İsveç’teki Hıristiyan Demokrat (KD) partisinin lideri Ebba Busch’un başı bugünlerde satın alamadığı ev yüzünden dertte. 34 yaşındaki parti lideri geçtiğimiz Ağustos ayında Uppsala’nın dışında bulunan ve 81 yaşındaki Esbjörn Bolin’e ait olan villayı satın almak için anlaşma yaptı. Fakat bir gün sonra ev sahibi satıştan vazgeçti. Bu durumu kabul etmeyen Bush, ‘İki çocuğum evsiz kaldı’ mesajıyla mücadele başlattı.

Fakat süreçteki agresif tavrı, soğukkanlı davranmaması ve Facebook sayfasında yazdığı kişisel mesajlar başını yaktı.

İsveç’te geleceğin siyasetçileri arasında görünen ve partisinden daha büyük bir etkiye sahip olan Busch’a yönelik güven, 2020 baharında yüzde 34’ten bugün “ev krizi” sonrası yüzde 22’ye düştü. İsveç’te bunun bir ilk olduğu, daha önce hiçbir parti liderinin bir güven anketinde bu kadar hızlı düşüş yaşamadığı belirtiliyor.

Partinin oy oranı da düşüşte

Son İsveç seçimlerinde, KD yüzde 6,3 oy almıştı. Bu Parti için uzun zamandır elde edilen en iyi sonuçtu ve büyük ölçüde Ebba Busch’un kişisel çabalarıyla açıklanmıştı. Ayrıca 2018 seçimleri sonrası Şubat 2019’da seçmenin yüzde 8.6’ı KD’ye oy vereceğini belirtmişti. Fakat bu rakam bugünlerde yapılan son ankette yüzde 4,3 düştü. Partinin 2022’deki seçimler öncesi son kongresine ise birkaç hafta kaldı.

Duruşmada anlaşma çıkmadı

Geçtiğimiz Salı günü ev sahibi ve Busch, Uppsala Bölge Mahkemesine ev anlaşmazlığı için bir araya geldi. Yaklaşık iki buçuk saat sonra duruşma sonrası anlaşmazlığın çözülemediği anlaşıldı. Mahkeme başkanı yeni bir oturum düzenleyebileceğini belirtti. Taraflar burada da anlaşmaya varmazlarsa, Ekim ayında yaklaşık 15 tanığın katılmasının beklendiği bir duruşma yapılacak.

Esbjörn Bolin’in avukatı, müvekilinin bilişsel yeteneğinin bozulduğunu ve ne hakkında yazdığını tam olarak anlamadığını iddia ediyor. Avukat, 81 yaşındaki müvekkilinin biraz daha düşüneceğini belirtti. Taraflar duruşmada yapılan teklifle ilgili bir bilgi de vermedi.

Ebba Busch: Her şeyi doğru yaptım

Ebba Busch, kendisinin yaptığı teklifin parayla ilgili olup olmadığı veya evden vazgeçmeye hazır olup olmadığı konusundaki soruları cevaplamıyor. “Bu süreçte pişman olduğunuz bir şey var mı?” sorusuna ise “Gerçekten her şeyi ve doğru yapmaya çalıştım. Evle ilgili yaptığım işlerde kendimi çok güvende hissediyorum. Ama daha önce bulaşabileceğimizi ve bir çözüm hakkında konuşabileceğimizi görmek isterdim.” diyor. Busch, tüm İsveç vatandaşları gibi hareket ettiğini belirtiyor.

Peki neden oylar ve güven düşüyor? 

İsveç’te de tüm dünyada olduğu gibi Hıristiyan Demokratlar ailenin önemine dikkat çekiyor. Hem çocuklar hem de yaşlılar onlar için öncelikli. Bu konuda Busch iki çocuğunu ortaya koymaktan çekinmedi. “Mücadeleyi onlar için yapıyorum” mesajını verdi. Fakat İsveç’te seçmen Busch”un siyasetçi olarak soğuk kanlı kalmamasına ve sosyal medyada ‘iftiraya’ varan ifadelere yer vermesini içerledi. Ayrıca Busch’un çocuklarının yaşayacak bir yeri olmasını sağlamanın ev sahibi Esbjörn’ün sorumluluğu olmadığı, bu sorumluluğun çocukların ebeveynlerine ait olduğu aktarılıyor.

Busch, 81 yaşındaki bir yaşlı olan Esbjörn’ü hedefe oturtması parti politikalarıyla da çelişen diğer bir nokta ve tepki çekiyor.

Özetle, ev krizinden Ebba Busch nasıl çıkacağı merakla bekleniyor. Fakat şu anki duruma göre gördüğü zararın çok ciddi olduğu aktarılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin