Bu da oldu; Elon Musk hakkında ‘f.tö’den soruşturma talebi

Tesla’nın kurucusu Elon Musk hakkında haberleşme programı Signal’i önerdiği gerekçesiyle ‘f.tö’ suçlamasıyla soruşturma açılmasının talep edildiği ortaya çıktı. Mahkemenin talebini inceleyen savcılık, soruşturmaya yer olmadığına karar vermiş!

2021 yılının başında, popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasının ardından kullanıcılar arayışa girdi. Elon Musk da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ‘Signal’ programını önerdi. Musk’ın Signal önerisi, Türkiye’de başını derde soktu!

Indepent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre; Musk’ın Signal programını önermesi nedeniyle ‘F.TÖ üyeliği ve casusluk’ suçlamasıyla tutuklu yargılanan Metin Can Yılmaz, Elon Musk hakkında ihbarda bulundu. Sanığın yargılandığı mahkeme, bu ihbarı dikkate aldı ve savcılığa yazı yazarak, soruşturma başlatılmasını istedi.

Mahkeme başkanı ile Yılmaz arasında, 23 Haziran’da Elon Musk hakkında ihbar yapılan duruşmada, şu konuşma geçti:

Yılmaz: Signal kullananları ifşa edeceğim. Elon Musk gibi. Signal kullanan adam, Sabah gazetesinin haberine göre ya il imamıdır ya da ilçe imamıdır. Resmi suç duyurusunda bulunuyorum.

Başkan: Kim hakkında?

Yılmaz: Elon Musk hakkında. Adam hem kullanıyor hem de teşvik ediyor. Eğer benim hakkımda Sabah gazetesinin haberine dayanarak iddianame düzenlenip Enver Altaylı hakkında mütalaa düzenleniyorsa, Elon Musk soruşturulmalıdır. Bu adam suçludur. Signal’i kullandığı için, Signal’in kullandırılmasını teşvik ettiği için bu adam örgüt içi bir haberleşme programını herkese tavsiye ediyor.

Başkan: Suç duyurusunda bulunuyorsun.

Yılmaz: Ciddiyim.

SAVCILIK ‘SOYUT’ BULDU

İhbarın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesinin ardından, Terör Suçları Araştırma Bürosu, 5 Temmuz 2021’de kararını verdi. Savcılık, kararında Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 158. maddesinde, 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) düzenlenen 6. fıkrasına dayanılarak, soruşturmaya yer yok kararı verildi.

Metin Can Yılmaz, telefonunda mesajlaşma programı Signal’ın yüklü olması nedeniyle de suçlanıyor. Yılmaz hakkındaki iddianamede, Signal programının ‘F.TÖ’nün il ya da ilçe imamları’ tarafından kullanıldığı savunuluyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin