Brüksel’de referandum hayır oyu kullananlara bıçaklı saldırı

Brüksel’de referandum oylaması yapılan Başkonsolosluk binası önünde bıçaklı saldırı yaşandı. Elleri bıçaklı şahıslar ‘hayırcı’ ve Kürt olduğu belirtilen 4 kişiyi yaraladı. Yaralılardan birinin boğazından bıçak darbesi aldığı ve durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Sosyal medyada yaralanan kişilerin aynı zamanda sandık müşahidi olduğu için hedef haline geldiği yazıldı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Başkonsolosluk binasının yakınında referandum tartışması nedeniyle kavga çıktı. Brüksel Başkonsolosluğu’na yaklaşık yüz metre mesafede Türk ve Kürt gruplar arasında yaşanan kavgada dört kişi yaralandı. Gerilim devam ederken, Belçika güvenlik birimleri müdahale edip güvenlik önlemlerini artırdı.

Yerel saatle 17.00 civarında meydana gelen olayda Mehmet Kargılı yumruk ve tekme, Sultan Uğraş, Mahmut Yaşar ve Hasan Acar adlı kişiler ise aldıkları bıçak darbeleriyle çeşitli yerlerinden yaralandılar. Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan birinin durumunun ciddi olduğu öğrenildi.

SAVCILIK YETKİLİLERİ OLAY YERİNDE

Brüksel Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bölgeden sorumlu Başkent Brüksel-Ixelles polis birimleri olayın referandumda ‘evet’i destekleyen seçmenlerle ‘hayır’ı destekleyenler arasında yaşandığı bilgisini verdi. Başkent Brüksel-Ixelles Polisi Sözcüsü Ilse Van De Keere, “Müdahale etmek durumunda kaldık çünkü olaylar yaşandı. Yaralılar var ve tedavi edilmeleri için götürüldüler. Soruşturma başlatıldı” dedi. Savcılık yetkilileri de olayın yaşandığı yerde incelemelerde bulundu.

PARTİ TEMSİLCİLERİ YARALILARI ZİYARET EDECEK

Yaşanan gelişmeler sonrasında Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay siyasi parti temsilcileriyle görüştü. Olaya ilişkin yapılan resmi açıklamada, AK Parti, CHP, MHP ve HDP temsilcilerinin gelişmelerden büyük üzüntü duyduğu ve yaralı vatandaşlara acil şifalar dilediği belirtildi. Yaralıların her birinin hastanede ziyaret edilmesi yönünde de ortak karar alındı.

Olayın duyulmasının ardından Brüksel Başkonsolosluğu’na yakın bir noktada Kürt gruplar protesto eylemi düzenledi.

Brüksel Başkonsolosluğu’ndaki oy verme işlemlerinde güvenliğin sağlanması için büyük ölçüde özel güvenlik şirketlerinden yararlanılıyor. Belçika güvenlik birimleri de daha düşük yoğunluklu olmak üzere önlemlere destek veriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin