Brüksel, Londra ve Paris’te halk sokağa indi!

Tr724 HABER MERKEZİ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de her yıl Eylül ayının üçüncü pazarı düzenlenen “Arabasız Gün” etkinlikleri çerçevesinde 160 kilometrelik alan motorlu araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar pazar günü, sokakları tam bir özgürlük alanına çevirdi. Uygulama bu yıl İngiltere’nin başkenti Londra ve Fransa’nın başkenti Paris’te de yapıldı.

Brüksel’de 19 belediyeyi kapsayan alandaki tüm yollar yaya ve bisiklet geçişine açıldı. Brüksel’de ikamet edenler sokaklarda, caddelerde gönlünce yürüyüş yaptı, otomobillerin kullandığı yollar bir günlüğüne bisikletlerin oldu.

Meydanlarda ve büyük caddelerde, dünyanın değişik toplumları yöresel etkinliklerini düzenledi. Arabasız caddelerde gönüllerince eğlendi.

Kentteki otomobil park alanları başkentlilere bedava hizmet verirken, belediyeler geziler, oyunlar, spor, müzik, sergi, sanat etkinlikleri düzenledi. Toplu taşıma Şirketleri STIB ve D-Lijn bugüne özel olarak yolcularını ücretsiz taşıdı. Polis ekipleri ise kentin işlek caddelerinde izinsiz trafiğe çıkan arabalara ceza kesti.

‘Arabasız Gün’de, özel izinleri ya da geçerli mazeretleri olan araçların şehir trafiğine çıkmasına müsaade edildi. Toplu taşıma araçlarına, ambulanslara ve itfaiyelere ise kent merkezinde saatte 30 km hız sınırı uygulandı.

Yıllar önce Brüksel Ulaştırma Bakanlığı’nın inisiyatifiyle başlayan ‘Arabasız Pazar’ uygulamasında amaç, vatandaşları yaya, bisiklet ve toplu taşıma araçları ile seyahat etmeye yönlendirmek…