Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan Türk jetinin pilotu tahliye edilmedi

kokain özel jet brezilya

Brezilya, 1.3 ton kokainle yakalanan Türk jetinin pilotunu 47 gündür cezaevinde. Mahkeme, Türk pilot hakkındaki tahliye başvurusunu reddetti.

1990’lı yıllarda TC-ATA tesciliyle TC cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan uçak ise hâlâ Brezilya’da. Brezilyalı hakim, son duruşmada, Türk jeti için mevzuat gereği ilgili kurumlardan görüş istedi.

Diğer yandan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Brezilya’da içinde 1304 kilo kokain ele geçirilen uçağın AKP’ye yakın olan Ethem Sancak’a ait olduğu iddiasını Meclis gündemine taşımıştı.

Sözcü’nün haberine göre, Brezilya’da, ağzına kadar kokainle dolu halde yakalanan Türk uçağıyla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Son duruşmada İspanyol yolcuyla birlikte tutuklanan Türk pilotun tutukluluğunun devamına karar verildi.

11. Federal Mahkeme Hakimi Danilo Fontenele Sampaio Cunha, 31 Ağustos’ta gerçekleştirilen son duruşmadaki kararında koşullarının ve sunulan belgelerin “koruyucu gözaltı kararının gerekçesini değiştirme gücüne sahip olmadığını ” değerlendirerek , Türk Pilot V.D.’nin serbest bırakılmasının teorik olarak bir tehdit oluşturacağı anlayışını korudu.
Türk pilot, “Yolcunun kişisel bagajı, benim bilgim yok” yönündeki savunması inandırıcı bulunmamış ve 4 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Uçak Brezilya’da bekletiliyor

Öte yandan, Türk jetiyle ilgili durum da netlik kazanmadı. 1990’lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı tarafından kullanılan o dönem TC-ATA tescilli Gulfstream 4 tipi uçak 3 Ağustos’tan bu yana Fortaleza’daki havalimanında hareketsiz bekletiliyor.

Son duruşmada 11. Federal Mahkeme Hakimi, uçağın erken satışıyla ilgili kararı vermeden önce Brezilya Hava Kuvvetleri ve Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Sekreterliği’nden (SENAD) görüş istedi.

Hakim: Uçak için iade talebi yok

Uçağın sahibi Türk şirketi ACM Havayolları, Brezilyalı hukuk firması Montgomery&Associados aracılığıyla uçağın iade edilmesi için girişimde bulunduğu ileri sürüldü. Ancak Federal Hakim Cunha’nın, son kararında, “Bu tarihe kadar (31 Ağustos) şirketten bir iade talebi olmadı” şeklinde bir ifadede kullandığı iddia edildi.

ACM: Prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz

Montgomery&Associados hukuk bürosu, Brezilya basınında çıkan habere göre uçağın iadesi için prosedürleri tamamlamaya çalıştıklarını, uçağın iade edilmesi talebinin Brezilya’daki yasal sürece dahil edilmesi için Portekizceye yeminli tercüme edilmesi gereken çok sayıda belgenin sunulması gerektiğini açıkladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin