Brezilya Senatosu, Rousseff’i azletti

Brezilya Senatosu, Dilma Rousseff’le ilgili kararını verdi. 20’ye karşı 61 ‘evet’ oyuyla, yeterli üçte iki çoğunluk sağlanarak, Devlet Başkanı Rousseff görevinden azledildi. Böylece ülkedeki 13 yıllık İşçi Partisi iktidarı son bulurken, Rousseff kararı temyize götüreceğini söyledi.

Rousseff’in yerine vekaleten başkanlık görevini sürdüren Michel Temer, 1 Ocak 2019’a kadar devlet başkanı olacak. Temer, uzun süredir krizde olan Brezilya ekonomisini canlandırmak için radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Bu kararlardan bazılarının, İşçi Partisi döneminde getirilen sosyal yardımların askıya alınmasıyla ilgili olması bekleniyor.

‘YAKINDA GÖRÜŞÜRÜZ’

Dilma Rousseff, kararı bir ‘Meclis darbesi’ olarak nitelerken, Michel Temer ilk konuşmasında bu konudaki suçlamalar karşısında bakanlarını savunma yapmaya çağırdı. Temer, görevi devralmasının ardından Çin’de yapılacak G-20 toplantısına katılmak üzere bu ülkeye hareket etti.

Öte yandan Rousseff, gazetecilere “Yakında görüşürüz.” diyerek henüz mücadeleden vazgeçmediği imasında bulundu. Brezilya’da İşçi Partisi taraftarlarının bu karara nasıl bir tepki vereceği de merak konusu. Yolsuzluk soruşturmasından aklanan Dilma Rousseff’in görevden alınmasına sebep olan atmosferin “ekonomideki kötü gidiş” olduğu yapılan yorumlar arasında. Bu da, Brezilya’nın ilk kadın başkanının arkasındaki halk desteğini ciddi oranda azaltmıştı.

Brezilya’da daha önce 1992’de, ülkenin 30 yıllık askerî darbe yönetiminin ardından seçilen ilk devlet başkanı olan Fernando Collor de Mello görevinden azledilmişti. Collor hakkındaki rüşvet iddiaları kanıtlanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin