Boydak soygununda da Nurettin Canikli çıktı: 20 milyon euroyu çalan kayyımı Canikli atamış

15 Temmuz’dan sonra gasp edilerek Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Boydak Holding’e atanan ve 20 milyon Euro ile kayıplara karışan kayyım yönetiminin CEO’su Ertunç Laçinel’in bizzat AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından atandığı ortaya çıktı.

Dönemin başbakan yardımcısı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin TMSF üzerinden kurduğu ‘soygun’ ağını gazeteci Metin Cihan tamamen deşifre ederken Canikli, kayıplara karışan adamı kayyım Ertunç Laçinel’in Boydak Holding’de görev almasında herhangi bir dahli olmadığını ileri sürmüştü.

Ancak Kronos Haber’in ulaştığı bir belge Canikli’nin yalanını ortaya çıkardı. Boydak Holding ile Ülker gruplarının ortak iştiraki Bizim Menkul Değerler’in 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan belgeye göre, Laçinel bizzat Canikli’nin talimatı ile yönetim kurulu üyesi yapıldı.

BİZZAT CANİKLİ BOYDAK’TA GÖREVLENDİRMİŞ

Hâlihazırda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) genel başkanı yardımcılığı koltuğunda oturan Canikli, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) sorumlu başbakan yardımcısı iken (24 Şubat 2017 tarihli 2017/105 sayılı kararı ile) Ertunç Laçinel’i Boydak Holding yönetim kurulu üyeliğine tayin etti.

Boydak, Koza İpek, Naksan ve Kaynak gibi önde gelen holdingler başta olmak üzere 1.000’e yakın şirketin yönetimi 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün akabinde herhangi bir mahkeme kararı ya da kanun olmaksızın geçici olarak TMSF’ye devredilmişti.

Bizim Menkul Değerler’in raporunda yüzlerce şirketin yönetim kurulu üyeliklerinden imza yetkisini haiz kişilerin tayinine varıncaya kadar her kararın Canikli’nin talimatı ile alındığına dair onlarca atıf yer alıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in Boydak’a yönetim kurulu üyesi olarak tayin edilmesi de Canikli’nin bir başka icraatı olarak kayıtlara geçmiş.

Laçinel, Boydak Holding’in 20 milyon eurosunu (347 milyon TL) zimmetine geçirdikten sonra kayıplara karışmıştı.

Kayseri’de yerel medyada yayımlanan skandala dair iddialar hem Canikli hem de dönemin TMSF Başkanı Muhiddin Gülal tarafından sümenaltı edilmişti. Laçinel’in Slovakya’da kurduğu paravan şirketin imza yetkili iki isminden birinin Gülal olduğu ortaya çıkmıştı.

Raporda Boydak kayyımı olarak ismi geçen Muhammed Emin Sarıoğlu hâlihazırda AKP Üsküdar Teşkilat Başkanı olarak görev yapıyor.

KILIÇDAROĞLU: “MALI GÖTÜR, KANUN ARKANDA” DEDİLER

Yönetimi geçici olarak TMSF’ye devredilen ve aralarında Boydak, Koza İpek, Alfemo ve Naksan gibi sektörlerinde zirvede yer alan holdinglerin bulunduğu 682 şirket kayyımların karıştığı yolsuzluklar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşınmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP hükûmetinin 682 şirketin kasasını boşaltan kayyımları ceza ve tazminat davalarına karşı koruma zırhı altına aldığını belirtti.

Kılıçdaroğlu şunları dile getirmişti: “Nurettin Canikli… AKP Genel Başkan Yardımcısı. Bir yakınını Boydak Holding’e getirip kayyum olarak atıyor. Slovakya’da bir depo yapmamız lazım diyorlar. Oraya dünyanın parasını gönderiyorlar, 20 milyon euro gönderiyorlar. Bu para şu an yok, adam da yok ortada.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin